MCK zamieni się w szpital polowy. Szef rządu wśród lokalizacji szpitali polowych wymienił Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Strony uczestniczące w rozmowach jeszcze tego nie potwierdzają.
Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki na posiedzeniu Sejmu przekazał posłom najnowsze informacje na temat stanu przygotowania na rosnącą falę zakażeń koronawirusem. Jak mówił, rząd ma przygotowane cztery linie obrony. Jedną z nich, ostateczną, mają być dodatkowe łóżka poza placówkami medycznymi. W ostatnich dniach głośno zrobiło się o szpitalach polowych, które są nazywane tymczasowymi. – W każdym województwie chcemy mieć tego typu zasoby łóżkowe dodatkowe. Być może one nie będą w użyciu, ale nie chcę za miesiąc, dwa czy trzy musieć tworzyć tych dodatkowych zasobów szpitalnych w sposób gwałtowny – mówił dzisiaj szef rządu. Wśród lokalizacji nowych szpitali tymczasowych katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Teraz wydaje się, że utworzenie w tym miejscu szpitala polowego jest już przesądzone.
Jednak nadal służby wojewody nie ujawniają szczegółów, bo jest jeszcze za wcześnie. – Od kilku dni trwają intensywne, niemal całodobowe zespoły kryzysowe z udziałem ekspertów, doradców. To przede wszystkim są lekarze, którzy pracują intensywnie nad planem i strategią tego dużego przedsięwzięcia – informuje Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego. W podobnym tonie wypowiada się firma zarządzająca Spodkiem i MCK, czyli PTWP EC. – Jako operator Międzynarodowego Centrum Kongresowego, deklarujemy pełną wolę współpracy. Nasz zespół ściśle kooperuje z zespołem wojewody śląskiego i szpitala MSWiA – informuje Marta Stach z PTWP.
Poza MCK w Katowicach w szpital polowy zamienią się Stadion Narodowy w Warszawie i Hala Expo w Łodzi. Taką placówkę tymczasową ma mieć każde województwo.
Wieczorem komunikat prasowy opublikował Śląski Urząd Wojewódzki. Poniżej jego pełna treść.
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zgodnie z informacją przekazaną dziś podczas wystąpienia w Sejmie przez Premiera Mateusza Morawieckiego, zostało wytypowane na szpital tymczasowy. Ten najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek dla chorujących pacjentów.
Dogodne położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów – to kluczowe kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala – wylicza wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Specjalny zespół, w skład którego wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. I przede wszystkim pod uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.
Duża przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego, zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu medycznego.
Trwają uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i pielęgniarskimi, czy władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy wykazują ogromne zaangażowanie i chęć współpracy. – Wszyscy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i opiekę chorującym pacjentom – podkreśla wojewoda Wieczorek.