Reklama

Marcin Krupa proponuje nową umowę z mieszkańcami. Oceniamy jego program wyborczy

Grzegorz Żądło
Przygotowując się do konwencji i przedstawienia programu wyborczego, Marcin Krupa nie miał łatwego zadania. Najłatwiej byłoby powiedzieć wyborcom, że będzie kontynuował to co już rozpoczął. Ale wybory, a przede wszystkim kampania wyborcza, to festiwal obietnic i pomysłów, więc trzeba było wymyślić coś nowego. Część pomysłów wygląda rozsądnie. Jednak są i takie, które z programu obecnego prezydenta powinny zniknąć jak najszybciej.

Sobotnia konwencja Forum Samorządowego i Marcin Krupa tradycyjnie odbyła się w MDK Koszutka. Tradycyjnie prowadził ją Mirosław Neinert i tradycyjnie był komitet honorowy złożony z ludzi, którzy oficjalnie popierają prezydenta.

Marcin Krupa przygotował nową umowę z mieszkańcami. Tym razem poszczególne punkty są mniej szczegółowe niż 4 lata temu. To akurat dobre posunięcie. Konkretne wskazanie z nazwy jakiegoś przedsięwzięcia kończy się potem tak jak sprawa centrum nauki, które obecne władze Katowic za wszelką cenę chcą stworzyć, mimo że nikt nie chce im w tym pomóc. Przy ogólnie sformułowanych punktach zawsze można coś do nich dorzucić albo z czegoś się wycofać.

Transport

Marcin Krupa zapowiedział m.in. budowę zachodniej obwodnicy miasta poprzez przedłużenie ul. Bocheńskiego do ul. Kościuszki. Czy to dobre rozwiązanie? Zakładam, że zostały już zrobione analizy, z których wynika, że tak.

Prezydent chce zbudować wielopoziomowy parking w centrum Katowic. To nie jest dobra koncepcja. Biorąc pod uwagę różne dotychczasowe rozwiązania architektoniczne zastosowane w Katowicach (np. pawilon na Rynku, wiaty tramwajowe) jest duża szansa, że tego typu obiekt będzie architektonicznym potworkiem. Na dodatek duży parking w centrum będzie generował ruch samochodowy, a przecież powinno nam chyba zależeć na ograniczaniu ruchu, a nie jego zwiększaniu.

– 150 stacji rowerowych i ponad 1000 rowerów – tu nie ma co komentować. Każda inicjatywa, która zwiększa ruch rowerowy kosztem samochodowego jest dobra i potrzebna.

– przebudowa wylotu tunelu w kierunku Sosnowca – rzeczywiście, teraz często to miejsce się korkuje. Dochodzi tu też do wielu stłuczek, które wynikają jednak przede wszystkim ze słabych umiejętności kierowców. Obawiam się, że z przebudową (tylko jaką?) wylotu będzie jak z budową DTŚ na wschód. Wszyscy mówią, że jest potrzebna, a mijają lata i niewiele się w tej sprawie dzieje.

– tańsza i sprawniejsza komunikacja publiczna oparta o centra przesiadkowe oraz rozwój transportu szynowego – pierwsze centrum przesiadkowe zostanie otwarte już niedługo, ale Ligota nie będzie prawdziwym testem dla tego typu rozwiązań. Trzeba poczekać na Brynów i Zawodzie.

Zieleń na wyciągnięcie ręki

– dolina pięciu stawów: Borki, Morawa, stawy Hubertus – koncepcja bardzo dobra, ale przecież nie nowa. Od kilku lat  w urzędzie miasta trwają przygotowania do tej inwestycji, ale na razie polegają głównie na wędrówce dokumentów pomiędzy wydziałami urzędu.

– nowe parki na Normie (Bogucice, Zawodzie, Dąbrówka Mała), na os. Witosa, w dolinie Ślepiotki – każdy park w mieście jest bezcenny. W tych zapowiedziach brakuje jednak parku w śródmieściu np. przed Superjednostką. Brakuje też jasnej wizji rozwoju zieleni w mieście. Bo dlaczego akurat parki w tych miejscach?

– drzewa w pasie drogowym, zazielenienie ulic – bardzo dobry postulat, ale żeby go zrealizować Marcin Krupa będzie musiał przeprowadzić zmiany w Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów, bo to właśnie MZUiM jest największym hamulcowym zazieleniania miasta
– udział w konkursie na zieloną stolicę Europy – dla mieszkańców nie ma to żadnego znaczenia. Ważne, żeby to oni widzieli, że Katowice są zielone.

Sport i edukacja

– młode sportowe Katowice, czyli program przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców (szkoła mistrzostwa sportowego)
– zajęcia na basenie od 3 klasy szkoły podstawowej – zakładam, że pieniądze na te cele będą pochodzić z ograniczenia finansowania GKS Katowice. Jeśli tak, trzeba tylko prezydentowi przyklasnąć
– system klas rozszerzonych, które mają pomóc kierunkować edukację dzieci w określonych dziedzinach – jeśli w budżecie znajdą się na to pieniądze i znajdą się też odpowiedni nauczyciele, to czemu nie

Tu opłaca się mieszkać

– zachęta do zameldowania w Katowicach
– powstanie karta mieszkańca z systemem zniżek (kultura, sport, parkingi) – mówię o tym od dawna i nie wiem dlaczego dopiero teraz ktoś w mieście o tym pomyślał. Zwłaszcza, że to w polskich miastach powszechna praktyka.
– zwiększenie dostępności do mieszkań komunalnych i mieszkań za remont – bez poznania szczegółów w jaki sposób ma się to odbyć, trudno cokolwiek powiedzieć. Na pewno w dziedzinie remontów mieszkań komunalnych, a tym samym zwiększenia ich dostępności, Katowice mają jeszcze dużo do zrobienia

–  zwiększenie budżetu obywatelskiego (30 mln zł) – to chyba największe nieporozumienie w całym programie. Pieniędzy w BO już teraz jest za dużo i są wydawane na rzeczy, których w ogóle w BO nie powinno być. Zamiast znowu zwiększać pulę pieniędzy, którą w dużej części skonsumują szkoły i biblioteki, lepiej przeznaczyć je na dobrze działający program NaprawmyTo albo uruchomioną właśnie aplikację WCOP drzewo. To naprawdę przyniesie więcej korzyści niż kolejne projekty z BO.

Miasto dla NGO

– budynek przy ul. Młyńskiej 9 dla organizacji pozarządowych
– system grantowy na pozyskanie dofinansowania na projekty realizowane w Katowicach – jeśli organizacje pozarządowe potrzebują kolejnej siedziby, to Młyńska 9 jest dobrym adresem. Bardzo blisko urzędu miasta, z którym NGOsy powinny regularnie współpracować.

Młodzi duchem

– program profilaktyki zdrowotnej dla seniorów (10 mln zł)
– 3 razy w roku każdy z mieszkańców 65+ będzie mógł skorzystać z pomocy fachowca
– mieszkania dla seniorów (mniejsze, dopasowane do ich potrzeb)
– system ofert pracy dla seniorów
– uniwersytet sportowy trzeciego wieku

Największy problem może być z realizacją punktu dotyczącego mieszkań, zwłaszcza jeśli zostanie zaakceptowana lokalizacja w centrum miasta. Bardzo też jestem ciekaw skąd miasto weźmie tzw. “złote rączki”, czyli fachowców, którzy mają pomagać seniorom. Trzymam kciuki.

Zdrowe i sprawne Katowice

– budowa stadionu miejskiego
– hala lekkoatletyczna dla AWF-u
– budowa kompleksu sportowego przy ul. Asnyka
– powszechnie dostępne baseny
– boiska do streetball, badmintona, zadaszona skate arena

Wszystkie działania, które sprawiają, że społeczeństwo więcej się rusza, zasługują na poparcie. Mam jedną uwagę i pomysł zarazem. Skoro miasto ma dofinansować budowę hali dla AWF, to niech zastrzeże sobie, że uczelnia nie będzie mogła sprzedać stadionu przy ul. Kościuszki. Skoro Katowice przekazały uczelni za darmo grunt pod budowę stadionu i hali (w pobliżu ul. Zgrzebnioka), to nie może być tak, że AWF sprzeda grunty deweloperom i jeszcze dostanie pieniądze z miasta.

Ekologia

– 50% kosztów ogrzewania w ciągu jednego roku po wymianie pieca będzie dofinansowywało miasto

Nie jestem przekonany czy to zachęci katowiczan do wymiany pieców. System dopłat do wymiany pieców w Katowicach jest bardzo atrakcyjny (80% kosztów, do maksymalnie 10 000 zł). Może zamiast rozdawnictwa pieniędzy, warto skupić się na usprawnieniu obsługi przyznawania dotacji na wymianę źródła ciepła. Żeby m.in. składając wniosek w styczniu, nie trzeba było czekać na jego rozpatrzenie do kolejnego stycznia.

Miasto z kulturą

– Centrum Edukacji Muzycznej im. Wojciecha Kilara (w domu kompozytora)
– Muzeum im. Wojciecha Kukuczki w Bogucicach
– nowe domy kultury (os. Witosa i os. Paderewskiego)
– teatrogranty – wsparcie dla teatrów niezależnych

Zaproponowane inicjatywy wyglądają sensownie, choć oczywiście wiele zależy od pomysłu i sposobu ich realizacji (muzeum). Pieniędzy na urzeczywistnienie tych zapowiedzi proponuję poszukać m.in. w Instytucji Miasto Ogrodów.

Katowice kopalnią startupów

– konkurs dla nowych biznesów (pula nagród 1 mln zł) – brzmi dobrze, choć biorąc pod uwagę, że przez 4 lata w Katowicach nie powstał miejski inkubator przedsiębiorczości (ciągle trwają prace), to realizacja tego punktu też może nie  być taka łatwa.

Marcin Krupa zapowiedział kontynuację swoich dotychczasowych działań i realizację kilku nowych pomysłów. Z niektórych, prędzej czy później, będzie się musiał wycofać. Jeśli dane mu będzie rządzić kolejne 5 lat, to będzie musiał znaleźć sposób na zwiększenie dochodów. Wiele z punktów jego programu oznacza bowiem duże, a nawet bardzo duże wydatki.


Tagi:

Komentarze

 1. KOSZUTKA.EU 22 września, 2018 at 10:50 am - Reply

  “i tradycyjnie był komitet honorowy złożony z ludzi, którzy oficjalnie popierają prezydenta”, bo od niego dostają pieniądze.

 2. Dora 18 września, 2018 at 11:21 pm - Reply

  ogólnie program ok, ale basen za 8zł to wcale nie jest tani basen, dla 4 osobowej rodziny godzina to 24 zł, przy zarobkach przeciętego mieszkańca dwa razy w tygodniu na miesiąc to wydatek rzędu 200zł miesięcznie to jest dużo tym bardziej że godzina to mało a dwa razy w tygodniu to minimum. Ponadto dzisiaj można za basen np. na Paderewie tyle zapłacić więc nie jest to żaden luksus. Moim zdaniem basen za 5zł robi robotę i można mówić o mieście przyjaznym dla mieszkańców.
  “Złota rączka” dla seniorów to fajny pomysł, ale bardzo ryzykowny patrząc na jakoś usług ekip remontowych będzie bardzo trudno na pozyskanie fachowców a naprawienie żle może odbić się czkawką i to bardzo wielką tym bardziej porównując zarobki urzędników w KATo a miastach ościennych (bardzo niskie) nie sądze aby Pan Prezydent dał kasę na faktycznych fachowców .
  Ale mam nadzieje że Prezydent wygra i spełni swoje obietnice
  Życzę powodzenia, będę trzymać kciuki, choć do ich spełnienia będzie potrzebna rzesza oddanych urzędników, a z tym jest chyba krucho patrząc na ilość ogłoszeń o naborze, wynikach naboru oraz kwotach proponowanych wynagrodzeń tu MIASTO bardzo odstaje a Pan Prezydent choćby bardzo chciał bez wykwalifikowanej kadry nic nie zrobi.

 3. Greta 18 września, 2018 at 12:13 pm - Reply

  Bardzo dobry Prezydent, wywiązał się prawie z całości swoich obietnic sprzed 4 lat, reszta jest w kontynuacji. Jego obecny program jest otwarty na mieszkańców, ich komfort i co raz lepszą jakość życia. W internecie ma sporo oponentów, jednak są to osoby związane z konkurentami obecnego Prezydenta a ich celem krytyki jest jedynie dyskredytacja obecnego Prezydenta w oczach wyborców. Każdy rozsądny mieszkaniec Katowic widzi jak nam miasto piękniej i zmienia się na korzyść. Jedynie bezpartyjny Prezydent jest w stanie skupić swoje działania i pracę na rzecz dobra Miasta i jego mieszkańców.

 4. murckowiok 16 września, 2018 at 8:37 pm - Reply

  Nie wierzę w ani jedno słowo jakie mówi Krupa… remont parku murckowskiego obiecywał już na początku kadencji i nawet miasto zapłaciło za jego plan, ale na planie się tylko skończyło (pieniądze wywalone w błoto)… szpital w Murckach miał być modernizowany, znów na obietnicach się tylko skończyło… obiecanych rzeczy pewnie by szło wymienić więcej, ale po co… szkoda słów i szkoda głosów na tego człowieka z PiSu…

Dodaj komentarz

*
*