Reklama

Los Ziętka nadal niepewny. Wojewoda nie spieszy się z decyzją

Łukasz Kądziołka
Usunięcie z przestrzeni publicznej Jerzego Ziętka nadal pod znakiem zapytania. Wojewoda nie spieszy się z rozstrzygnięciem sprawy ronda i pomników, choć IPN stwierdził jednoznacznie, że Ziętek jest symbolem komunizmu.

Uznanie Jerzego Ziętka za symbol komunizmu od początku budziło duży sprzeciw wśród mieszkańców. Znacznie większy niż w przypadku Wilhelma Szewczyka, w sprawie którego ostatnio zapadł wyrok. Plac jego imienia zmienił nazwę na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. W związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną, w taki sam sposób miała zniknąć nazwa ronda im. gen. J. Ziętka. Wojewoda Jarosław Wieczorek już w grudniu 2017 roku poprosił Instytut Pamięci Narodowej o szczegółową opinię w tej sprawie. Kilka dni później otrzymał pismo z uzasadnieniem na siedem stron. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie stwierdza w nim jednoznacznie, że “nie ulega wątpliwości, iż osoba Jerzego Ziętka stanowi symbol komunizmu” i nazwa “ma charakter nazwy propagującej komunizm“. Od tamtej pory wojewoda śląski nie kontaktował się już z IPN w sprawie Ziętka. Osobne przepisy regulują kwestię pomników. W połowie zeszłego roku Śląski Urząd Wojewódzki zajął się nimi i przesłał do IPN listę obiektów, które mogą naruszać zapisy ustawy dekomunizacyjnej. Na liście tej nie ma pomników z Chorzowa. Chociaż płaskorzeźba przedstawiająca twarz Ziętka znajduje się w Parku Śląskim. Natomiast wykaz pomników z Katowic miał zostać dosłany w innym terminie, ale IPN nie otrzymał go do dzisiaj. W Katowicach znajdują się dwa pomniki – w Parku Powstańców Śląskich i siedzibie ŚUW. Prezydent Marcin Krupa ochronił ten pierwszy i przekazał na rzecz Muzeum Historii Katowic pomnik wraz z działką “w celach edukacyjnych”.  Jednak przyszłość nazwy ronda nadal nie jest jasna. – W tym przypadku nie możemy oczywiście przekazać tego terenu na rzecz Muzeum Historii Katowic. Mamy jednak nadzieję, że wojewoda śląski wsłucha się w głosy naszych mieszkańców, którzy takiej zmiany nie chcą. O sprawach lokalnych powinni zawsze decydować sami mieszkańcy – mówi prezydent Katowic. Rzeczniczka wojewody nie odpowiedziała na nasze pytanie dotyczące przyszłości postaci Jerzego Ziętka.


Tagi:

Komentarze

  1. Ole 7 kwietnia, 2019 at 5:03 pm - Reply

    Pisowskie miernoty lansują pseudobohaterów typu drugi po Dudzie najgorszy prezydent wszechczasów Kaczyński a usuwają tych którzy naprawdę mogą się pochwalić wielkimi dokonaniami. Znając obrzydliwych pisiorów – czekają na wybory i po wyborach zrobią swoje. Nie dajmy im ! Idźmy ma wybory !!!

  2. Sos 2 kwietnia, 2019 at 9:14 pm - Reply

    To chyba chop nie godo ino….rozmawia

Dodaj komentarz

*
*