Reklama

Listy w sprawie koronawirusa w Katowicach. Wybrani będą mieli darmowe badania

Redakcja
Listy w sprawie koronawirusa w skrzynkach pocztowych mieszkańców Katowic, Sosnowca i Gliwic. Darmowe badania przejdą wybrane osoby. W sumie koperty ze skierowaniem otrzymało kilka tysięcy osób.

„Rozpowszechnienie, przebieg i czynniki ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w populacji Aglomeracji Górnośląskiej w 2020 roku” – tak nazywa się badanie, które przeprowadzi Śląski Uniwersytet Medyczny. W tym tygodniu koperty otrzymać powinni już wszyscy wylosowani do badania przez Ministerstwo Cyfryzacji. W środku znajduje się skierowanie na pobranie krwi. Celem badań jest wykrycie przeciwciał antywirusowych. To tzw. badanie serologiczne. Jak można przeczytać w korespondencji, „wynik potrafi określić, czy i w jakim stopniu osoba badana przebyła zakażenie wirusem (nawet jeśli nie miała objawów) i jak na to zakażenie zareagował system odpornościowy organizmu„.

PRZECZYTAJ TEŻ: Korki w Katowicach po testy na koronawirusa. „Pozytywny” jest co piąty pacjent

Jak tłumaczy prof. Jan Zajda, z katedry epidemiologii w ŚUM i kierownik projektu, uczelnia otrzymała na badanie grant z Agencji Badań Medycznych, bo to skomplikowane i drogie przedsięwzięcie. Badanie ma zarówno wymiar naukowy, jak i indywidualny. Dzięki niemu wylosowane osoby dowiedzą się o stanie swojego zdrowia i czy przebyły zakażenie wirusem. – Wymiar naukowy oznacza, że nasze badanie dostarczy wiarygodnej informacji wynikającej z systematycznego oznaczenia poziomu przeciwciał antywirusowych w populacji generalnej. W każdej grupie wiekowej i z zachowaniem reprezentatywności tej grupy – mówi. Dodaje, że podobne badania odbywają się również w innych krajach. Do celów naukowych przebadanych zostanie 6 tys. osób mieszkających na terenie Katowic, Sosnowca i Gliwic. Ze skierowaniem będą musieli zgłosić się do jednego z dwunastu punktów. Badanie jest darmowe, a jeśli u kogoś da ono wynik pozytywny, to również nieodpłatnie osoba taka otrzyma zalecenia i pomoc. Na udział wyłonione osoby mają czas do końca listopada.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*