Reklama

Lekarze zaszyli w brzuchu chłopca ucho, które odgryzł mu pies

G. Ż.
Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach zaszyli w brzuchu dziecka chłopca małżowinę uszną, którą odgryzł mu pies. Za kilka tygodni zostanie wyjęta i przyszyta do pozostałej części ucha. 

9-letni chłopiec poszedł w odwiedziny do kolegi. Tam pogryzł go owczarek niemiecki. Pies odgryzł chłopcu większą część prawej małżowiny usznej. Dziecko najpierw trafiło do szpitala w Jaworznie, skąd został przewieziony do GCZD. Razem z nim do szpitala przywieziono małżowinę, którą jeszcze na miejscu zdarzenia zabezpieczyli policjanci.

– Rana chłopca została oczyszczona i zszyta. Ze względu na rodzaj obrażeń nie zdecydowano  o natychmiastowym przyszyciu małżowiny. Zamiast tego została ona wszyta do powłok brzusznych chłopca. Tam „poczeka” na kolejny zabieg, gdy rana na głowie dziecka zagoi się. To bezpieczne i fizjologiczne miejsce przechowania małżowiny, jest tam prawidłowo ukrwiona i odżywiona. Dzięki temu będzie dobrym materiałem do dalszej rekonstrukcji uchamówi dr hab. n. med. Ireneusz Bielecki, kierujący Oddziałem Laryngologii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Stan chłopca lekarze określają jako ogólnie dobry. Pomimo utraty małżowiny, słuch dziecka nie jest zagrożony. – Rokowania są optymistyczne, pod warunkiem niedopuszczenia do zarośnięcia przewodu słuchowego – informuje dr Ireneusz Bielecki.

Lekarze podkreślają, że ucha dziecka nie udałoby się uratować, gdyby wcześniej odgryziona małżowina nie zostało prawidłowo zabezpieczona. W tego typu sytuacjach odgryziony organ powinien być przechowywany w zimnym roztworze soli fizjologicznej lub lodzie i jak najszybciej przekazany do szpitala.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*