Reklama

Kuria nie spieszy się z zakupem działki od miasta, mimo 99% bonifikaty

Łukasz Kądziołka
Archidiecezja Katowicka nadal nie kupiła od miasta działki, na którą dostała 99% bonifikaty. Głośna sprawa sprzedaży wartościowej działki kościołowi ucichła, bo na razie nie doszło do transakcji. Uciął się też w tej sprawie kontakt pomiędzy Katowicami a Archidiecezją.

Rok temu o sprzedaży działki kościołowi pisały wszystkie media. Władze Katowic złożyły Archidiecezji propozycję, która spotkała się z falą krytyki. Teren położony przy ul. Francuskiej 70, dokładnie naprzeciwko biura praw jazdy i rejestracji pojazdów urzędu miasta, miał trafić w ręce duchownych zaraz po tym jak radni przegłosują projekt uchwały. Za 1% wartości kościół miał kupić niezagospodarowany teren, którego wartość oszacowano na 1 050 000 zł. Uzasadnieniem było uregulowanie spraw własnościowych z Archidiecezją Katowicką. Wszystko wydawało się przesądzone, bo większością głosów uchwała została podjęta dokładnie 25 stycznia 2018 roku. Dokument daje Archidiecezji Katowickiej możliwość kupienia działki z 99-procentową bonifikatą. Minął już ponad rok, ale nic się w tej sprawie nie zmieniło. Miasto nadal chce sprzedać, a Archidiecezja nadal może kupić działkę. Jednak ta druga strona nie spieszy się z podjęciem decyzji.

Jak powiedział nam jeden z urzędników, kościół został poinformowany o udzieleniu bonifikaty, ale miasto nie otrzymało żadnej odpowiedzi. Mogłoby się wydawać, że duchowni się rozmyślili. Archidiecezja poinformowała nas, że sprawa jest w toku i trwa analizowanie lokalizacji punktu sakralnego. Plan dla terenu przy ul.Francuskiej od początku nie był konkretny albo duchowni nie chcieli się nim dzielić. Była mowa jedynie o budowie kaplicy, która służyłaby rosnącej liczbie mieszkańców w tym rejonie miasta. Na 6,5 tys. m kw. całkowitej powierzchni działki zaledwie 2 tys. m kw. miałoby zostać zabudowane. Pozostała część działki byłaby przeznaczona na ogólnodostępny parking. Przypomnijmy, że miasto zabezpieczyło się na wypadek, gdyby kościół w ciągu 10 lat od daty nabycia wykorzystał teren do innego celu. Archidiecezja byłaby wtedy zmuszona do zwrócenia całości bonifikaty.


Tagi:

Komentarze

  1. Ksunc 22 marca, 2019 at 6:15 pm - Reply

    Czekają aż wpadnie za darmo albo oczekują ile będzie trzeba zapłacić ofiarom i inwestycje wstrzymano…..hmmm

Dodaj komentarz

*
*