Reklama

Miasto odda teren kościołowi za 1% wartości. Przy ul. Francuskiej powstanie kaplica

Ł. K.
Działka przy ulicy Francuskiej 70 zostanie przekazana Archidiecezji Katowickiej za 1% wartości. Kościół na razie nie chce zdradzać szczegółów, ale ma tu powstać kaplica.

Miasto przekaże kościołowi nieruchomość gruntową o powierzchni ponad 6,5 tys. m kw. Działka położona jest przy ul. Francuskiej. Dokładnie naprzeciwko budynku urzędu miasta. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się niewielki parking. Archidiecezja Katowicka ma kupić od miasta działkę z 99% bonifikatą. Musi się na to zgodzić rada miasta. Projekt uchwały w tej sprawie jest już gotowy. Działka ma zostać przeznaczona na „działalność sakralną”. Teraz miasto musi oszacować cenę. W przypadku gdy kościół w ciągu 10 lat od daty nabycia wykorzysta teren do innego celu, Archidiecezja będzie musiała zwrócić pełną kwotę udzielonej bonifikaty, czyli 99% oszacowanej ceny nieruchomości. Tak się najprawdopodobniej nie stanie, ponieważ duchowni potwierdzają swoje plany wobec działki przy ul. Francuskiej. – Katowice cały czas się rozrastają. Chcemy zaspokoić potrzeby duchowe mieszkańców, którzy też sami się o to upominają – mówi ks. Adam Sekściński, notariusz Kurii Metropolitalnej. Wiadomo już, że nie powstanie w tym miejscu nowa parafia. Ma zostać zbudowana kaplica, która będzie podlegać Archikatedrze Chrystusa Króla. Na razie kościół nie zdradza szczegółów inwestycji, ponieważ decyzja o przekazaniu działki za 1% wartości jeszcze nie zapadła. W sprawie terenu przy ul. Francuskiej radni zagłosują podczas kolejnej sesji.


Tagi:

Komentarze

 1. sara 27 stycznia, 2018 at 3:26 pm - Reply

  to jest skandal zeby oddawac za bezcen kosciołowi teren,przeciez tylko 37% chodzi do koscioła , zamiast wybudowac parking pietrowy dla podatników- mieszkanców -interesantów. nie dba sie nic o ludzi.kolejnA WŁADZA POKAZAŁA ZE DBA SIE TYLKO O BOGATYCH.NA UL. pANEWNICKIEJ GDZIE JEST bAZYLIKA i kosciól sw. Antoniego ma sie budowac 3 kosciół!!!!

 2. Jan 22 stycznia, 2018 at 4:02 pm - Reply

  Dobra dobra, wszyscy by chcieli parking, ale jak trzeba się realnie zadeklarować czy popiera się okupację Watykanu, to każdy grzecznie księdza po kolędzie wpuszcza, a dziecko chrzczone, żeby teściowej nie podpaść.

 3. Marika 15 stycznia, 2018 at 7:15 pm - Reply

  państwo kościelne ?

 4. Marek 7 stycznia, 2018 at 3:06 pm - Reply

  Nie jesteśmy panstwem wyznaniowym więc niech kościół kupi ale po takiej cenie jaka ja jako mieszkaniec Katowic musiałbym zapłacić za tą działkę

  • TADEUSZ 8 stycznia, 2018 at 4:48 pm Reply

   Tak powinno BYC ! Wszyscy jestesmy rowni wobec prawa i obowiazkow ! !

 5. Anna 7 stycznia, 2018 at 1:31 pm - Reply

  Katowice chcą oddać kościołowi 6 hektarów za 1% wartości.
  18 stycznia na Komisji Budżetu Miasta ul. Młyńska 4 sala nr 4,5 odbędzie się w tej sprawie opiniowanie Komisji. Sesja Rady Miasta m.in.w tej sprawie 25.01.18 r godz. 11.00 sala nr 209. Może pójdziemy na Posiedzenia?

 6. Wojtek 5 stycznia, 2018 at 7:03 pm - Reply

  No to pięknie pod Wydziałem Komunikacji już nie ma gdzie parkować a jak zlikwidują parking to wcale nie będzie miejsca – bardzo mądrze Pani Prezydencie mam nadzieję że wszyscy interesanci Wydziału Komunikacji pójdą do Pana na skargę że nie mają gdzie parkować, po co tam komu kaplica ???

 7. kk 5 stycznia, 2018 at 10:32 am - Reply

  Znów za bezcen oddaje się klerowi katolickiemu grunty. W kraju, w którym nie ma pieniędzy na leczenie chorych onkologicznych, w którym emeryci nierzadko przymierają głodem, mają trudności z dostaniem się do lekarza, w którym niepełnosprawni czy opiekujący się nimi rodzice klepią biedę, w którym szaleje próchnica. Można mnożyć. A może rada miejska wykaże się empatią i nie podpisze projektu?
  Inna sprawa to to, że likwiduje się parking. Gdzie więc mają zaparkować osoby niepełnosprawne, załatwiające swoje sprawy w tym rejonie?
  Co czują przedstawiciele kościoła katolickiego?

 8. Iza 4 stycznia, 2018 at 11:40 pm - Reply

  Miasto ma gest.
  Proszę o dane ogłoszonych przetargów pod inwestycje oraz przedstawienie analizy biedoty i niemocy stanięcia Archidiecezji do powyższych.
  W innym przypadku jest to sprzeniewierzenie majątku powierzonego.

 9. Gienek 4 stycznia, 2018 at 10:55 pm - Reply

  Wg autora: „Niewielki parking”, zdecydowanie jest to duży parking i jedyny dostępny przy wydziale komunikacji i sądzie rejonowym. Wydział komunikacji bez parkingu to kpina i przykład braku logicznego myślenia osób podejmujących decyzje w tej sprawie. Przeznaczenie tego właśnie terenu na cele inne niż porządny parking bardzo dobrze obrazuje jak mało znaczą dla osób podejmujących decyzje faktyczne potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców załatwiających sprawy w UM Katowice.
  Nie mam nic przeciwko nowej kaplicy, ale nie w tym, najmniej odpowiednim miejscu.

 10. Grzegorz 4 stycznia, 2018 at 10:13 pm - Reply

  Parkingów w centrum brak.

  Stadionu dla klubu miasta dalej brak

  Basenów krytych czy konkretnego aquaparku brak.

  Panie Prezydencie zapamiętam przy wyborach.

 11. Magda 4 stycznia, 2018 at 4:56 pm - Reply

  Gdzie są starsze komentarze?

 12. Grzegorz 4 stycznia, 2018 at 1:36 pm - Reply

  Ciekawe, że tak się mieszkańcy upominają o kaplicę? To może jakieś konkretne dane…tak to ja mogę stwierdzić, że mieszkańcy upominają się o kaplicę Potwora Spaghetti.

 13. Adam 4 stycznia, 2018 at 11:38 am - Reply

  Czyli zlikwidowany zostanie parking pod wydziałem komunikacji. To logiczne. Brawo UM!

  • Grzegorz Żądło 4 stycznia, 2018 at 11:39 am Reply

   Zlikwidowany zostanie dziki parking.

   • Gienek 4 stycznia, 2018 at 11:00 pm Reply

    A jak Pan myśli, dlaczego tam jest „dziki parking”? Dlatego Panie Grzegorzu, że miasto wojewódzkie Katowice nie zrobiło porządnego parkingu, przy zlokalizowanych tam wydziałach Urzędu Miasta i sądzie rejonowym, pomimo potrzeb w tym zakresie.

   • Sebastian 4 stycznia, 2018 at 3:28 pm Reply

    Po raz kolejny ja – wszystko wskazuje, że parking jest legalny. Skąd zatem stwierdzenie, że „jest dziki”? nawierzchnia asfaltowa. Użytek Bi – teren zabudowy innej. Miejscowy plan – 1KS – teren parkingów.
    Zatem jak jest naprawdę? Dlaczego nie ma w artykule o tym informacji, że kaplica powstanie w miejscu parkingu? Dlaczego brak informacji, że utrudni to dostęp do Wydziału UM Katowice.

    • Grzegorz Żądło 4 stycznia, 2018 at 4:10 pm Reply

     „Działka położona jest przy ul. Francuskiej. Dokładnie naprzeciwko budynku urzędu miasta. W miejscu, gdzie aktualnie znajduje się niewielki parking” – zawsze warto czytać dokładnie, a dopiero potem komentować.

     • Sebastian 4 stycznia, 2018 at 4:52 pm Reply

      Szanowny Panie. Również proszę czytać dokładnie. Polemizuję z Pana wypowiedzią dotyczącą likwidacji, jak Pan określił; „dzikiego parkingu”. Nie negowałem treści artykułu w tym zakresie. Parking ten jest newralgiczny więc powinno się szczególnie na ten fakt zwrócić uwagę. Artykuł kładzie nacisk na fakt, że miasto odda działkę za 1% wartości. Wydaje się, że wobec trudności z parkowaniem w tym miejscu (liczni petenci) jest to problem najważniejszy. Koszt działki to sprawa drugorzędna. Chciało by się zapytać: „nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa”? Z wyrazami szacunku

      • Grzegorz Żądło 4 stycznia, 2018 at 6:23 pm Reply

       Pytanie w komentarzu brzmiało: Dlaczego nie ma w artykule o tym informacji, że kaplica powstanie w miejscu parkingu”? W artykule jest taka informacja. Pozdrawiam

   • Szymon 4 stycznia, 2018 at 12:15 pm Reply

    A powinni zrobic normalny parking, najlepiej pietrowy. Na co tyle krzyzy???

 14. Michał 4 stycznia, 2018 at 11:36 am - Reply

  na cholere komuś kaplica w tym miejscu bardziej potrzebny jest parking dla interesantów urzędu bo trzeba samochód gdzieś w krzakach zostawiać masakra….

 15. Sylwia 4 stycznia, 2018 at 10:59 am - Reply

  Szkoda słów dla szakali ,brak miejsc parkingowych utrudnia życie niepełnosprawnym aby załatwić sprawę w Urzędzie
  czy iść do lekarza czy szpitala .Kaplica w jakim celu na koło pełno kościołów , czy miasto gdzie potrzeby mieszkańców czekających na pomoc est ogromna ze względu na brak pieniędzy jest niedostateczna a Wielcy miasta Katowice
  oddają ziemię klerowi …..czy ktoś popatrzał trzeźwym okiem na bogactwo kleru i życie w biedzie emerytów , ludzi chorych których nie stać na leki …szkoda słów na takie niecne działanie oraz pazerność kleru

Dodaj komentarz

*
*