Reklama

Katowicka Archikatedra po renowacji. Kościół ma też nowe drzwi z brązu

Ł. K.
Zakończył się remont elewacji Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Z tej okazji dzisiaj odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy i pobłogosławione zostaną nowe drzwi z brązu. To jednak nie koniec renowacji katowickiego kościoła.

Po pięciu latach zakończyły się prace nad renowacją elewacji archikatedry. Ostatnimi elementami była strefa apsydy, zakrystia i południowo-zachodnia części budynku. Do trwającej wiele lat inwestycji dokładało się nie tylko miasto (w tym roku Katowice przekazały na ten cel 700 tys. zł), ale również konserwator zabytków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak mówi ks. Łukasz Gaweł, proboszcz parafii Katedralnej Chrystusa Króla, najwięcej środków na remonty kościoła pochodziło jednak ze wsparcia Archidiecezji katowickiej. Parafia ma w planach kolejne remonty. W przyszłym roku wymienione ma zostać pokrycie dachu i kopuły kościoła.

Dzisiaj katedra będzie obchodziła 63. rocznicę poświęcenia. Arcybiskup Wiktor Skworc poprowadzi uroczystą mszę. Poza tym odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca prace remontowo-konserwatorskie w latach 2013-2018. Z  okazji 63. rocznicy Archidiecezja ufundowała również drzwi odlane z brązu. Prowadzoną one do krypty i zdobią je płaskorzeźby sześciu herbów wszystkich dotychczasowych biskupów katowickich. Początek uroczystości o godz. 17.45  na placu pomiędzy archikatedrą, a kurią metropolitalną.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*