Reklama

Krystyna Bochenek będzie mieć swoje popiersie w Katowicach

G. Ż.
Popiersie Krystyny Bochenek zostanie odsłonięte we wrześniu w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim. Decyzję o wyborze byłej dziennikarki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej, podjął prezydent Katowic po głosowaniu mieszkańców w corocznym plebiscycie.

Tegoroczne głosowanie nie cieszyło się zbyt dużym zainteresowaniem mieszkańców, mimo że można było wskazać swojego faworyta przez internet. W plebiscycie wzięło udział tylko 553 mieszkańców. Najwięcej głosów dostali: Krystyna Bochenek, Piotr Szmitke (malarz, rysownik) oraz Tadeusz Grabowski (artysta plastyk, plakacista). Dwaj ostatni zostaną uhonorowani pamiątkowymi tablicami.

Kandydatów do plebiscytu wskazują działające w Katowicach instytucje Kultury: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Biblioteka Śląska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Instytucja Filmowa „Silesia Film”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich, katowickie Miejskie Domy Kultury, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Muzeum Historii Katowic, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca, Stowarzyszenie Teatralne „A – Part”, Teatr Śląski, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Związek Artystów Scen Polskich.

Biblioteka Śląska wskazała Kamila Durczoka. Urzędnicy początkowo dopuścili jego kandydaturę do głosowania, ale potem się z tego wycofali.

Urząd miasta umieścił Kamila Durczoka w gronie nominowanych do popiersia w Galerii Artystycznej. Potem się z tego wycofał

Na Krystynę Bochenek, Tadeusza Grabowskiego i Piotra Szmitke mieszkańcy oddali ponad 57% głosów.


Tagi:

Komentarze

  1. Grucha 24 kwietnia, 2022 at 8:41 pm - Reply

    Słabo to niestety świadczy o Katowicach i całym Śląsku, że jedynym w ogóle rozpoznawalnym kandydatem do pomnika jest p. Bochenek (skądinąd sympatyczna osoba i tutaj znana ale czy ktokolwiek poza Śląskiem o niej dzisiaj pamięta?), poza nią jakieś osoby no-name a w tle pojawia się taka postać jak Durczok (!)

  2. eh eh 24 kwietnia, 2022 at 5:09 pm - Reply

    Po co popiersia. Nie można ciekawszych rzeźb stawiać????

Dodaj komentarz

*
*