Reklama

Koronawirus w woj. śląskim. Nowe przypadki w Katowicach i ponad 60 zakażonych w DPS „Kombatant”

Redakcja
Statystyki podane przez Ministerstwo Zdrowia w piątek przynoszą dużo nowych zakażeń koronawirusem w woj. śląskim i kilka śmiertelnych przypadków. W Częstochowie zmarły trzy starsze osoby. W Tychach zmarła kobieta z Żor. Bardzo trudna jest sytuacja w Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” w Bytomiu, gdzie zakażonych jest 52 pensjonariuszy i 10 osób personelu.

Ponad 100 nowych przypadków koronawirusa w woj. śląskim. Najwięcej z nich odnotowano w Bytomiu.

Z popołudniowego komunikatu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że nowi zakażeni to: 4 mieszkańcy Świętochłowic (w sile wieku i starszy), 2 mieszkańcy Rudy Śląskiej w sile wieku, starszy mieszkaniec Zabrza, starszy mieszkaniec Piekar Śl., 3 mieszkańcy Katowic (2 mężczyzn w sile wieku i kobieta w średnim wieku), 4 mieszkanki powiatu lublinieckiego (2 w średnim wieku, w sile wieku oraz nastolatka) i mieszkanka powiatu żywieckiego w sile wieku.

Rano ŚUW poinformował o wykryciu koronawirusa w próbkach pobranych od 41 mieszkańców Bytomia (mieszkańcy DPS „Kombatant”), 2 mieszkańców powiatu cieszyńskiego (starszy i młody), 16 mieszkańców powiatu żywieckiego, mieszkanki Katowic w średnim wieku, starszej mieszkanki powiatu żywieckiego, mieszkańca Zabrza w sile wieku, kolejnych 3 mieszkańców Bytomia (mężczyźni w starszym, średnim i w sile wieku), 3 mieszkanek Rudy Śląskiej (2 w starszym i w sile wieku), starszego mieszkańca Sosnowca, mieszkanki Lublińca w średnim wieku, 2 mieszkanek powiatu lublinieckiego (młoda i w średnim wieku), mieszkańca powiatu myszkowskiego w średnim wieku, 2 mieszkanek Zawiercia (nastolatka i w sile wieku), 2 mieszkańców Częstochowy (wiekowa mieszkanka i mężczyzna w sile wieku), starszego mieszkańca Chorzowa, 2 mieszkanek Piekar Śl. (w średnim i w sile wieku), mieszkanki w sile wieku z Bielska-Białej.

Dodatnie były też wyniki: 10 mieszkańców powiatu żywieckiego, 3 mieszkanek  Bytomia (2 w starszym i w średnim wieku), starszej mieszkanki Świętochłowic, starszej mieszkanki Piekar Śląskich, 4 mieszkańców Rudy Śląskiej (2 starsze kobiety i 2 mężczyzn w sile wieku), 2 mieszkańców Tarnowskich Gór (młody mężczyzna i kobieta w sile wieku), 2 mieszkańców Sosnowca (kobieta i mężczyzna w sile wieku), mężczyzny w średnim wieku z powiatu tarnogórskiego, mieszkańca Gliwic w średnim wieku, mieszkańca Chorzowa w średnim wieku, mieszkańca powiatu gliwickiego w średnim wieku, 4 mieszkańców Katowic (2 mężczyzn w sile wieku, młody i w średnim wieku), młodej mieszkanki Mikołowa, dziecka z Częstochowy, mieszkanki Będzina w sile wieku, mieszkańca Zawiercia w sile wieku, 9 kolejnych mieszkańców powiatu żywieckiego, mieszkanki Siemianowic Śl. w średnim wieku, 3 mieszkańców powiatu lublinieckiego (nastolatka, kobieta w średnim wieku i mężczyzna w średnim wieku), mieszkańca Mysłowic w średnim wieku, 2 mężczyzn: w sile wieku i w starszym wieku oraz młodej kobiety (w tych trzech ostatnich przypadkach sanepid czeka na pozostałe dane z laboratorium).

Łącznie w woj. śląskim są już 1203 przypadki zakażenia koronawirusem.

Bardzo trudna jest sytuacja w DPS „Kombatant” w Bytomiu. Łącznie testy potwierdziły obecność koronawirusa u 52 podopiecznych i 10 osób personelu. Jak podaje Urząd Miasta w Bytomiu, mimo wcześniejszych zapewnień, Górnośląskie Centrum Rehabilitacji „Repty” nie przyjęło 40 podopiecznych DPS „Kombatant”, których wynik testu na obecność koronawirusa jest negatywny. W związku z tym, w DPS-ie została wydzielona strefa osób chorych i osób zdrowych. Takie możliwości techniczne zaistniały w momencie przeniesienia 28 niezakażonych pensjonariuszy DPS „Kombatant” do Zakładu Aktywności Zawodowej w Bytomiu.
Trwa dezynfekcja DPS „Kombatant”. Jutro odbędzie się zamgławianie pomieszczeń ogólnodostępnych i wolnych pokojów domu.

W ciągu ostatniej doby w woj. śląskim zmarły 4 osoby. W szpitalu w Tychach zmarła 64-letnia kobieta z Żor. W szpitalu w Częstochowie zmarli: dwie kobiety w wieku 92 lat i mężczyzna w wieku 87 lat. Wszyscy pochodzili z powiatu lublinieckiego.

6 kolejnych osób nie ma już w organizmie koronawirusa. 46-letni mieszkaniec Nakła Śl. (wójt Świerklańca), 51-letni mieszkaniec Chorzowa i 47-letnia mieszkanka Radzionkowa – wszyscy wychodzili z choroby w swoich domach pod ścisłym nadzorem sanepidu oraz lekarza chorób zakaźnych. Z kolei 64-letni mieszkaniec Lublińca oraz mieszkanki Koszęcina: 70-letnia i 59-letnia – leczyli się w szpitalu zakaźnym w Tychach.

Liczba ozdrowieńców (osoby z potwierdzonym COVID-19, które wyzdrowiały) w woj. śląskim wzrosła do 51.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*