Reklama

Konkurs na Centrum Kukuczki. Najlepsi architekci dostaną 100 tys. złotych

Redakcja
Konkurs na Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Miasto wybierze koncepcję nowej instytucji, która ma powstać w Bogucicach. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i zaprojektuje nowy obiekt.

Długo wyczekiwany konkurs, który był źródłem sporu pomiędzy SARP-em a urzędem miasta został ogłoszony. Po negocjacjach ze stowarzyszeniem miasto postanowiło zorganizować konkurs samodzielnie, o czym pisaliśmy TUTAJ. Teraz w końcu zapowiadana podczas kampanii Marcina Krupy w 2018 roku inwestycja pod nazwą Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki ma szansę na zaprojektowanie. Jeszcze przez około dwa tygodnie architekci mogą zgłaszać się w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej. Jak czytamy w ogłoszeniu, miasto „oczekuje od uczestników konkursu przedstawienia obiektu Centrum Himalaizmu jako nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym wyobraźnię autorów dla stworzenia nowego obiektu wystawienniczo-rekreacyjnego, z zastosowaniem oryginalnych form architektonicznych„.

Centrum miałoby pełnić funkcje wystawienniczo-ekspozycyjną i edukacyjną, rekreacyjną i muzealną. Na potrzeby Centrum Himalaizmu w Katowicach ma zostać wykorzystany istniejący budynek przy ul. Katowickiej 3 oraz budynek przy ul. Markiefki 96. Oba znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków. Jednak miasto dopuszcza w uzasadnionym przypadku pozostawienie jedynie elewacji frontowych tych obiektów mieszkalnych. Planowane jest połączenie Centrum Himalaizmu z mieszkaniem zlokalizowanym na trzecim piętrze budynku przy ul. Markiefki 94, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka.

O przyznaniu nagród zadecyduje komisja w składzie, której zasiadać ma m.in. prezes katowickiego oddziału SARP Mikołaj Machulik. Pula nagród wynosi 200 tys. złotych. Zdobywcy pierwszej, drugiej i trzeciej nagrody otrzymają odpowiednio 100, 50 i 30 tysięcy złotych brutto. Pozostałe 20 tys. zł zostanie przyznane autorom wyróżnionych prac. Zwycięzcy mają, oprócz pieniędzy, dostać zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, w celu wykonania projektu na podstawie pracy konkursowej.

Miasto czeka na prace konkursowe do 24 sierpnia.


Tagi:

Komentarze

  1. Marcin 13 sierpnia, 2021 at 7:27 am - Reply

    Człowiek który miał hobby lepsze niż twoje.

  2. Pogromcy bazgrołów 12 sierpnia, 2021 at 11:17 pm - Reply

    Świetny mural! <3

Dodaj komentarz

*
*