Reklama

Nie będzie konkursu na Centrum Himalaizmu im. Kukuczki. Będą warsztaty

Redakcja
Powstanie koncepcja Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Miasto ogłosiło właśnie nabór na warsztaty, podczas których specjaliści przygotują pomysł na nową instytucję.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Bogucicach to obietnica wyborcza prezydenta Marcina Krupy. Przed wyborami parlamentarnymi został podpisany list intencyjny pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Krupą w sprawie finansowania budowy Centrum. Jednak do tej pory nie ma żadnych konkretów w tej sprawie. Katowice dostały jedynie dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych do stworzenia projektu placówki, która ma powstać u zbiegu ulic Markiefki i Katowickiej.

Teraz miasto rozpoczęło nabór na warsztaty studialno-projektowe, które mają wyłonić wstępną koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz zagospodarowania terenu w jego okolicy. W ramach warsztatów mają zostać opracowane także wstępne scenariusze aranżacji głównych ekspozycji i szacunkowy kosztorys.
Założenia dla wystawy są już znane. Ma być ona podzielona na cztery części. Pierwsza ma się skupić na wprowadzeniu w tematykę chodzenia po górach i pokazać historię ich zdobywania przed czasami Jerzego Kukuczki. Druga część eskpozycji znajdzie się w dawnym domu himalaisty i przedstawi jego historię. Główną częścią wystawy będzie przestrzeń główna o powierzchni około 900 m kw. ukazująca poszczególne wyprawy Jerzego Kukuczki, od przygotowań po sam przebieg, a także rywalizację katowickiego himalaisty z Reinholdem Messnerem. Całość ekspozycji zakończy się przedstawieniem sylwetek innych śląskich himalaistów oraz dzisiejszych trendów wspinaczkowych.

Udział w warsztatach mogą wziąć firmy lub zespoły projektowe, które mają doświadczenie projektowo-realizacyjne i wykonały m.in jeden obiekt użyteczności publicznej z zakresu kultury, muzealnictwa, wystawiennictwa, nauki lub edukacji. Musi to być obiekt o powierzchni użytkowej minimum 3000 m kw. oddany do użytku na przestrzeni ostatnich 5 lat. Komisja, w skład której wejdą przedstawiciele Urzędu Miasta, Muzeum Historii Katowic, Klubu Wysokogórskiego oraz Fundacji Wielki Człowiek, będzie oceniała m.in. oryginalność oraz atrakcyjność rozwiązań. Uczestnicy warsztatów będą mieli sześć tygodni na opracowanie koncepcji.

Nabór na warsztaty ruszył 25 marca i potrwa do 28 kwietnia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*