Reklama

Kolejowa przebudowa w Katowicach może rozpocząć się ze sporym poślizgiem

Ł. K.
Trwa walka o wielką kolejową inwestycję. Wpłynęły odwołania od wyników przetargu na przebudowę katowickiego węzła kolejowego. To może odwlec w czasie rozpoczęcie budowy.

To będzie przełomowa inwestycja kolejowa dla Katowic i nie tylko. Dzięki przebudowie pociągi dalekobieżne i regionalne będą miały do dyspozycji osobne tory. To ma znacznie poprawić przepustowość. W liczbach inwestycja na katowickim odcinku, od Szopienic Południowych do Piotrowic (zakres inwestycji kończy się na wysokości ul. Armii Krajowej), przedstawia się tak: modernizacja 14 peronów, likwidacja 5 przejazdów kolejowych, przebudowa prawie 100 km torów i 133 km sieci trakcyjnej. Inwestycja sprawi, że pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 160 km/h. W samych Katowicach powstać mają 3 nowe przystanki: Katowice Uniwersytet (ul. Paderewskiego), Katowice Akademia (wiadukt nad ul. Francuską), Katowice Kokociniec (ul. Szadoka). Istniejący przystanek Katowice Brynów zostanie przesunięty w rejon autostrady A4, bliżej Bugli. Istniejące stacje – Katowice Zawodzie, Katowice, Katowice Ligota – zostaną zmodernizowane. Poza tym całkowicie przebudowane zostaną wiadukty kolejowe m.in. nad ulicami Damrota, Francuską, św. Jana czy Mikołowską. Zmieni się też przejście podziemne pomiędzy Wojewódzką a Mariacką.

Stacja Katowice

Zgodnie z przetargiem ta inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 48 miesięcy od momentu podpisania umowy. Na razie nie wiadomo, kiedy inwestycja mogłaby ruszyć. Po wielu miesiącach postępowania przetargowego wyłoniono wykonawcę. Niedawno pisaliśmy, że najkorzystniejszą ofertę złożyło polsko-chińskie konsorcjum, ale wpłynęły odwołania.

Kwota, jaką spółka kolejowa zamierzała wydać realizację wielkiej inwestycji obejmującej niemal całą najważniejszą linię kolejową przebiegającą przez Katowice, wynosiła nieco ponad 4 mld zł brutto. Okazało się, że wszystkie 5 ofert przekroczyło tę kwotę. Najniższą cenę zaproponował Budimex (ok. 5,5 mld zł brutto). Były też oferty konsorcjum Torpol i Intop Warszawa (5,7 mld zł), konsorcjum ZUE, Mota-Engil i Track Tec (5,9 mld zł), konsorcjum Intercor i Stecol Corporation (6 mld zł) oraz PORR i Trakcja System (6,6 mld zł). PKP PLK postanowiły, że wykonawca zostanie wyłoniony w aukcji internetowej.
Udało się w ten sposób wybrać konsorcjum Intercor Sp. z o. o. i Stecol Corporation, które mocno zeszło z ceny w porównaniu do pierwotnej propozycji. Ostatecznie firmy zaoferowały 3,8 mld zł brutto za przebudowę węzła katowickiego.

Nie jest jeszcze przesądzone, czy PKP Polskie Linie Kolejowe podpiszą umowę z tym konsorcjum, ponieważ pod koniec sierpnia wpłynęły dwa odwołania firm Budimex oraz Torpol. Oznacza to, że postępowanie przetargowe nie jest jeszcze zakończone. Zgodnie z procedurami dalsze działania będą zależne od rozpatrzenia odwołania i wyroku Krajowej Izby Odwoławczej. Choć jeszcze w tym roku planowano podpisać umowę i rozpocząć prace, to wszystko może przesunąć się o kilka miesięcy. Coraz bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, że przebudowa ruszy wiosną przyszłego roku.


Komentarze

 1. Nowy 17 września, 2023 at 11:24 am - Reply

  Temat kolei i dworców, może z trochę z innej beczki, ale może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego na dworcu PKP w Katowicach BRAK JEST PODJAZDÓW DLA WÓZKÓW DZIECIĘCYCH lub ROWERÓW
  Kobieta z dzieckiem stoi i prosi o pomoc żeby ktoś jej pomógł znieść wózek, rowerzyści niosący rowery po schodach, no dramat. A wystarczyły by zwykłe zjazdy/podjazdy którymi można by było się poruszać. Chyba za komuny takie były. W Krakowie podobnie, jedna winda do której ciężko rower wstawić.
  PYTAM POWAŻNIE DLA CZEGO NIE MA TYCH PODJAZDÓW ( wystarczył by zwykły ceownik ) CZY ISTNIEJE JAKIŚ PRZEPIS KTÓRY ZABRANIA TAKICH KONSTRUKCJI ?

  • kukura 17 września, 2023 at 12:41 pm Reply

   bo dworzec PKP w Katowicach to tylko przystawka do Galerii Handlowej.

   Na nim nie ma również poczekalni i przestrzeni potrzebnej dla pasażerów.

   Na pocieszenie mogło być gorzej -jak w Poznaniu, choć tam są plany przebudowy.

 2. mieszkaniec 15 września, 2023 at 9:20 pm - Reply

  bzdura, skup się i poczytaj jakie przystanki dojdą i który będzie przesunięty. No i czy wiesz jak wygląda kolej miejska? jechałeś w Trójmieście?

 3. Bzdury 15 września, 2023 at 7:19 pm - Reply

  Przystanek Brynow przy autobahnie. Przecież to nawet nie jest Brynow tylko Zaleska Hałda. Pewnie chodzi o obsłużenie stadionu gieksy.
  A przystanek nad Francuska to niezła bzdura. Był dodatkowy peron przy Wojewódzkiej można było wykorzystać.
  Ogólnie wyadawanie kasy żeby wydawać.
  Skutecznie zniechęcają do korzystania z komunikacji publicznej.

  • uzurpator 15 września, 2023 at 9:45 pm Reply

   Aktualny Brynów nie obsługuje niczego sensownego – kilka domów. Nowy będzie obsługiwać Buglę, stadion, AWF, jednostkę policji i różne szkoły w okolicy oraz cokolwiek zostanie wybudowane na terenach po Wujku. Przebudowa węzła jest zaś, tak naprawdę, opóźniona o ćwierć wieku.

 4. Rafał R 15 września, 2023 at 9:16 am - Reply

  Opóźnienie opóźnienia opóźnione z powodu opóźnienia. Czyli jak zwykle. Z tą przebudową torowiska będzie jak z tym mitycznym tramwajem na południe. Będą tylko legendy o tym krążyły.

  • uzurpator 15 września, 2023 at 10:03 am Reply

   Tramwaj na południe to Uszokczyzna której aktualny prezydent próbuje się pozybyć, bo to, szczerze mówiąc, słaby projekt w aktualnej formie. Zaś przebudowa węzła kolejowego jest sterowana przez wyższe siły polityczne.
   Poza tym – cieszmy się, że proces jest transparentny. Tak być powinno.

  • dan 15 września, 2023 at 9:54 am Reply

   To jest jak zamiana ulicy kochłowickiej w aleję górnośląską i A4 z pasami serwisowymi.
   To jest prawdziwy przełom, na kolei, nie na drogach. Gdybyś zdawał sobie sprawę z tej rewolucji to byś klaskał, a nie ciągle marudził, marudził i marudził z powodu marudzenia.

   • Bzdury 15 września, 2023 at 7:22 pm Reply

    Kiedys można było dojechać pociągiem do Mikolajek, tramwajem do Gliwic, teraz tego wszystkiego nie ma. Za Niemca myśleli i robili.
    Teraz tylko lukruja trupa.

 5. koala 15 września, 2023 at 1:14 am - Reply

  Może się opóźnić? To jest już o rok opóźniona inwestycja

 6. Piotr 14 września, 2023 at 8:56 pm - Reply

  Tylko wyjście z dworca na Plac Młodzieży Powstańczej, nadal pozostanie powalająco piękne…

  • semafor 15 września, 2023 at 1:42 pm Reply

   Ale za to na stacji Katowice Zawodzie w zimie był śnieg, teraz będzie zielono, patrz wyżej.

 7. Mieszkaniec 14 września, 2023 at 7:36 pm - Reply

  żenua. Dawno to miało być przebudowane. Teraz państwowe spółki będą się bić o kasę naszym kosztem. Zaskoczone ze ktos dał mniej…
  Premier wygrał z naszego okręgu wyborczego a tu takie podsumowanie premierowania.

Dodaj komentarz

*
*