Reklama

Kolejne przystanki zostaną zazielenione. Mieszkańcy mogą wybrać lokalizacje

Redakcja
Każda dzielnica Katowic ma zyskać jeden zielony przystanek. Mieszkańcy mogą wybrać ich lokalizację. W Katowicach jest już jedna taka wiata pokryta zielenią.

W Katowicach rusza akcja „Zielony przystanek na wiosnę”. Dzięki niej w mieście mają zostać wybudowane 22 wiaty z zielonym dachem. To nie jest nowy pomysł. Jedna z mieszkanek w pierwszej edycji Zielonego Budżetu złożyła wniosek, który dotyczył właśnie budowy zielonych przystanków w każdej dzielnicy. Jednak nie udało się go zrealizować i ostatecznie jej projekt został zrealizowany w bardzo okrojonej wersji na trzech przystankach, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Teraz miasto poinformowało, że we współpracy z firmą z branży reklamowej przygotowuje podobny projekt. Firma AMS ma swoje nośniki na wielu katowickich przystankach, a niebawem stworzy eko-wiaty. Wiosną 2023 roku w każdej dzielnicy Katowic ma pojawić się zielony przystanek. Dachy wiat będą pokryte zielenią w postaci dywanów rozchodnikowych. Podobną realizację można zobaczyć Rośliny, które będą pokrywały dach, są wytrzymałe na warunki środowiskowe, mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Dywany mają magazynować deszczówkę i obniżać o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Jak zapowiada miasto, „sieć zielonych przystanków w Katowicach będzie miała znaczący wpływ na środowisko, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście”. Dodatkowo szyby przystanków zostaną oznakowane kropkami, aby ograniczać kolizje i zapewniać bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej. System eko-wiat AMS w Polsce liczy aktualnie 59 lokalizacji w kilku miastach, m.in. Warszawie, Krakowie, Lublinie, Szczecinie, Sosnowcu i Katowicach. Można już zobaczyć, jak mniej więcej będą wyglądały te wiaty, bo w Katowicach jest już taka realizacja na przystanku Katowice Strefa Kultury NOSPR.

Mieszkańcy Katowic i osoby korzystające z komunikacji miejskiej będą wybierać jedną z trzech lokalizacji w każdej dzielnicy oraz zdecydują o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone, czy żółte. Do 30 listopada każdy może wypełnić ankietę dostępną TUTAJ.

 

Zdjęcia: https://ams.com.pl.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*