Reklama

W Katowicach powstaną nowe zielone przystanki i ławka z pnączami

Redakcja
Zielone miejsca w Katowicach. Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na zaprojektowanie kilku nowych przystanków i ławki na Rynku.

Niedawno po kilku nieudanych przetargach udało się wybrać w końcu wykonawcę, który zajmie się budową 3 zielonych przystanków. To realizacja jednego z pomysłów zgłoszonych do pierwszej edycji Zielonego Budżetu. To zamówienie powinno zostać wykonane w najbliższych tygodniach.

PRZECZYTAJ TEŻ: Miasto wybrało wykonawcę zielonych przystanków

Teraz miasto informuje, że nie będą to jedyne zielone przystanki w mieście. Przed weekendem Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach ogłosił postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu czterech nowych zielonych przystanków. Kolejne tego typu instalacje mają być zlokalizowane przy: ul. Ziołowej (przystanek autobusowy Ochojec Szpital), ul. Jagiellońskiej (przystanek Katowice Jagiellońska), przy ul. Chorzowskiej (przystanki autobusowe Dąb Kościół i Park Śląski Ogród Zoologiczny). Ponadto na Rynku, naprzeciwko wejścia do byłej siedziby Muzeum Śląskiego, ma zostać zainstalowana ławka z pnączami. Przy planowanym zielonym przystanku obok szpitala w Ochojcu powstanie dodatkowo ogród sensoryczny. – Zadanie ma być zrealizowane w ramach międzynarodowego projektu UPSURGE, finansowanego ze środków unijnych w ramach programu Horizon 2020, którego celem jest wdrażanie i testowanie innowacyjnych rozwiązań opartych na przyrodzie. Miasta zaangażowane w projekt mają realizować swoje pomysły, których efekt będzie prezentowany pozostałym partnerom projektu – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. ZZM wyłonił te przystanki, ponieważ znajdują się w miejscach sprzyjających powstawaniu miejskich wysp ciepła. – Po ich wykonaniu będziemy oceniać efekt poprzez określone wskaźniki. W pomiarach pomogą nam także działające w Katowicach stacje analizy jakości powietrza w ramach systemu AWAIR – dodaje dyrektor.

W trakcie realizacji odbrukowana ma zostać część chodnika otaczająca wiaty. W miejsce kostki pojawią się rośliny – byliny, trawy i rośliny pnące. Te ostatnie będą rosły na jednej ze ścian przystanku. Porośnięte zielenią mają być również dachy przystanków. Na samo zaprojektowanie zielonych przystanków zabezpieczono 96 tys. zł. Otwarcie złożonych ofert jest planowane na 15 września, a wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał ok. 11 miesięcy na wykonanie projektów.


Tagi:

Komentarze

  1. Enka 5 września, 2022 at 9:19 pm - Reply

    A czemu zasadzeniem drzew i kwiatów wokół istniejących przystanków nie zajmie się Zakład Zieleni Miejskiej?

Dodaj komentarz

*
*