Reklama

Kolejne podeście do budowy toalety publicznej na ul. Tylnej Mariackiej. Będzie płatna

Grzegorz Żądło
Miasto ogłosiło kolejny przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie toalety publicznej oraz zabudowy pojemników na odpady na ul. Tylnej Mariackiej. Kolejny, bo poprzedni został unieważniony. Według wyliczeń miasta, wszystko ma kosztować ponad 750 000 zł.

Toaleta ma zostać zbudowana tuż przy tunelu prowadzącym z ul. Tylnej Mariackiej w kierunku ul. Wojewódzkiej. Po tej samej stronie ulicy zostaną zlokalizowane pojemniki na odpady, a także stacja trafo, która ma zyskać nową obudowę.

Zgodnie z koncepcją, w jednym budynku znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Dostęp do nich będzie płatny. Obok drzwi wejściowych znajdzie się urządzenie do płatności. Ta ma być możliwa kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Budynek ma być pokryty stalą corten. Z tego materiału są m.in. wykonane elementy małej architektury obok NOSPR oraz ażurowa obudowa stacji trafo na ul. Dworcowej. Jak czytamy w warunkach przetargu, „kolor stali nawiązuje do znajdującego się tuż obok przejścia podziemnego, które zaczyna się historycznym wejściem wybudowanym z różowego piaskowca.”

Obudowa budynku ma zostać wykonana z profili stalowych uzupełnianych siatką i blachą wycinaną w zaprojektowane wzory w systemie CNC. Może to być np. wzór plastra miodu. Z kolei obudowa stacji trafo będzie miała kolor grafitowy. Zarówno na niej, jak i fragmencie muru oporowego kolei, autor koncepcji proponuje czarne graffiti, które swoim wzorem będzie nawiązywać do wzoru wyciętego w siatce. Całość ma zostać obsadzona trawami, które wybarwiają się na czerwono.

Plan według koncepcji firmy Naywarch z Chorzowa.

Toaleta ma mieć wymiary maksymalnie 4,30 na 2,20 m. W jej wnętrzu znajdą się trzy muszle ze stali nierdzewnej, które będą automatycznie dezynfekowane. Podłoga będzie podgrzewana, a we wnętrzu toalety ma się znaleźć m.in. opuszczany przewijak dla niemowląt i kosz na śmieci „wyposażony w automatyczny system p.poż składający się z czujnika dymu oraz systemu gaszącego w razie wykrycia pożaru„.

Jeśli chodzi o zabudowę kontenerów na odpady, to obejmuje on 8 pojemników dużych (1,88 x 1,88 m) oraz 6 połówkowych (1,88 x 0,945 m). Łączna objętość pojemników ma wynieść 66 m sześć. Wprawdzie kontenery mają mieć formę pojemników półpodziemnych, to jednak na ul. Tylnej Mariackiej nie ma możliwości wkopania ich w grunt. Dlatego koncepcja zakłada wykonanie stalowej konstrukcji w formie stelaży-koszy, w które będą włożone pojemniki. Dostępne będą więc z podestu na poziomie 115 cm, do którego dostęp będzie zamknięty furtką zlokalizowaną w obudowie śmietników.

Na zaprojektowanie i wybudowanie toalety i zabudowy śmietników wykonawca będzie miał maksymalnie 10 miesięcy. Oferty w przetargu można składać do 12 stycznia 2023 roku.

To już kolejny przetarg na tę inwestycję. W tym ogłoszonym w październiku 2022 roku wpłynęła jedna oferta, która nie tylko przekraczała zakładany budżet (993 304,95 zł do 753 766,95 zł), ale była też nieważna z przyczyn formalnych.


Tagi:

Komentarze

  1. kukura 1 stycznia, 2023 at 7:14 pm - Reply

    Wg mnie na Tylnej Mariackiej powinna powstać toaleta tylko dla korzystających z otworu tylnego.

    Chcący korzystać z otworu przedniego powinni to robić na Przedniej Mariackiej czy po prostu Mariackiej. Spacerując zresztą po tej ulicy można odnieść wrażenie, że taki obyczaj już tam obowiązuje.

Dodaj komentarz

*
*