Reklama

PKM Katowice szuka ludzi do pracy. Z powodu pandemii chętnych kierowców jest więcej, ale wciąż za mało

Łukasz Kądziołka
PKM Katowice stale poszukuje kierowców, bo cały czas jest ich za mało. Częściowo sytuację kadrową poprawiła pandemia. Jednak wakatów jest znacznie więcej niż chętnych.

Przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej borykają się z brakami kadrowymi od kilku lat. Brakuje kierowców w PKM-ach, ponieważ wiele osób z uprawnieniami do wożenia pasażerów szuka spokojniejszej oraz przede wszystkim lepiej płatnej pracy. W wielu przedsiębiorstwach te braki “łata” się kierowcami z Ukrainy.
Pandemia poprawiła trochę sytuację, ponieważ rotacja wśród kierowców jest mniejsza niż do tej pory. Z powodu ograniczeń w transporcie międzynarodowym i na dalekobieżnych liniach wiele osób ma przerwę od pracy lub zostało zwolnionych. Dlatego kierowcy szukają stabilnego miejsca pracy, a komunikacja miejsca kursuje niezależnie od sytuacji związanej z koronawirusem.

Również PKM Katowice szuka chętnych do pracy przez cały czas. Jeśli ktoś ma już wymagane kwalifikacje, to same wymagania w pracy nie są wygórowane. Jednak zdobycie uprawnień pochłania sporo czasu i pieniędzy. Kurs na prawo jazdy kat. D i kwalifikacja na kierowcę zawodowego kosztuje kilka tysięcy złotych. Na początek nowo zatrudniony kierowca otrzymuje umowę o pracę na okres próbny. Potem zostaje zatrudniony na dwa lata, a następna umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Kierowcy pracują za kółkiem na pełny etat z równoważonym czasem pracy. Wielu z nich decyduje się na nadgodziny. Potrafią one stanowić znaczną cześć wynagrodzenia. Dla nowego kierowcy stawka brutto za godzinę wynosi 19,5 zł. Do tego dochodzą dodatki m.in. za niedziele i pracę w nocy.

Obecnie PKM Katowice zatrudnia 540 kierowców, w tym kilkanaście kobiet. Co roku na emeryturę przechodzi około 20 kierowców, więc potrzeby kadrowe są duże. Aktualnie zatrudnienie znalazłoby tutaj kilkadziesiąt osób. Chętni do pracy mogą zgłaszać się osobiście w bazie PKM na ul. Mickiewicza 59 (pokój nr 15 – 17, I piętro, w godz. 7.00-15.00) lub pod adresem e-mail: [email protected]. Szczegółów można dowiedzieć się pod numerami tel. 32 493 10 73, 32 493 10 63.


Tagi:

Komentarze

 1. Sajmon 31 stycznia, 2021 at 1:07 pm - Reply

  W PKM pracownik specjalista ,mechanik , elektryk czy spawacz pracujący 20 lat posiada stawkę od 20-22 zl

 2. Kierowca PKM 30 stycznia, 2021 at 12:24 pm - Reply

  Bujda. Tak naprawdę jest 16 brutto na godzinę, plus dodatkowo dwie premie po 10%, jedna frekwencyjna druga uznaniowa. Czyli niby 19,20 brutto, gdzie stawka moze być pomniejszona poprzez potrącenie którejś premii.. Dodatki dodatkami. Wazna w pracy jest podstawa

 3. Anonim 30 stycznia, 2021 at 11:33 am - Reply

  Johny to jesteś dymany w takim układzie… ja na magazynie mam 28 zł brutto za pełen etat i pracuje rok.

 4. mark 29 stycznia, 2021 at 9:25 pm - Reply

  19,5 nieźle płacą i jeszcze zdziwieni, że małe zainteresowanie!

 5. Johny 29 stycznia, 2021 at 9:04 pm - Reply

  19.50? Ja po 3 latach pracy mam 17.50…

  • Anonim 30 stycznia, 2021 at 9:19 am Reply

   Ogarnij odpowiedzialność za autobus, za ludzi i za wszystkich niezliczonych kierowców w kolo, a przekonasz się, że to grosze. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

*
*