Reklama

KHW chce wydobywać węgiel pod Murckami. Mieszkańcy protestują

Fot. Barbórka w Murckach.

Szymon Kosek
Kopalnia „Murcki-Staszic” chce uruchomić wydobycie pod Murckami. Wcześniej było to niemożliwe ze względu na działającą kopalnię „Boże Dary”. Mieszkańcy protestują, bo boją się szkód górniczych.

Wydobycie miałoby być prowadzone w sąsiedztwie ulic Samsonowicza, Piernikarczyka, Kubisty i Domeyki. Wcześniej działania w tym miejscu mogły zagrozić głównym wyrobiskom KWK „Boże Dary”. Uruchomienie eksploatacji pozwoliłoby KHW na uzyskanie w 2018 roku wydobycia na poziomie ok. 380 tys. ton.

Pomysł nie podoba się mieszkańcom. – Początkowo holding zamierzał prowadzić wydobycie bezpośrednio pod zabudowaniami. Po konsultacjach spółka zdecydowała się odsunąć eksploatację od budynków o 170 metrów. Mieszkańców jednak to nie przekonuje – mówi Beata Antkowiak, przewodnicząca zarządu rady jednostki pomocniczej w Murckach. Głównym powodem jest to, że spółka nie naprawiła szkód powstałych w wyniku dotychczasowego wydobycia pod tą dzielnicą. RJP wystąpiła już do prezydenta Katowic z prośbą o podjęcie działań mających nie dopuścić do wydobycia. Problem w tym, że urząd miasta niewiele może w tej sprawie zrobić. –Samorząd jest jedynie opiniodawcą. To oznacza, że prezydent może tylko prosić i namawiać – mówi Krzysztof Kaczorowski z biura prasowego urzędu miasta. Zapewnia przy tym, że dla prezydenta wiążące będzie stanowisko mieszkańców. W tej chwili urząd oczekuje na propozycje porozumienia ze strony KHW.

Sam holding zapewnia, że wydobycie w tym miejscu może spowodować jedynie znikome szkody górnicze i nie ma zagrożenia np. katastrofą budowlaną.


Tagi:

Komentarze

  1. GL 14 marca, 2017 at 6:05 pm - Reply

    tylko po co fedrować i wydobywać węgiel , skoro zaraz i tak trzeba będzie dopłacić do kopalni .

    Hochberg na takie rzeczy by nie pozwolił!!!!!

Dodaj komentarz

*
*