Reklama

Katowice wydadzą ponad 600 tys. zł na dofinansowanie remontu zabytków

Kościół parafii ewangelicko-augsburskiej przy ul. Warszawskiej.

Ł. K.
Wyremontowane zostaną budynek, organy i rzeźba. Na ostatniej sesji radni zadecydowali, które z zabytków dostaną w tym roku dofinansowanie z budżetu miasta. Najwyższe otrzymała archikatedra.

W pierwszym etapie wyremontowane zostaną dwa manuały (klawiatury ręczne) i pedał, w drugim 3 z manuałów. Na razie na odnowienie organów parafia ewangelicko-augsburska wydała 600 tys. zł. Instrument został przetransportowany do Niemiec, do niewielkiej miejscowości Müllrose, położonej niedaleko Frankfurtu nad Odrą. Tam swoją siedzibę ma firma Sauer, która w 1922 roku wyprodukowała te organy. Z racji swojego wieku, instrument co jakiś czas potrzebuje remontu. – Już nie można było na nich koncertować, ani grać podczas nabożeństw – mówi ks. Marian Niemiec, proboszcz parafii. O tym, że parafia otrzymała na remont organów 210 tys. zł, dowiedział się od nas. Jak mówi ks. Niemiec, organy w luterańskim kościele przy ul. Warszawskiej 18 służą miastu. Odbywają się tu koncerty, a na instrumencie mogą ćwiczyć młodzi organiści.

Organy firmy Sauer w kościele ewangelicko-augsburskim przy ul. Warszawskiej 18

Kolejnym zabytkiem kościelnym, który dostanie pieniądze od miasta jest Archikatedra Chrystusa Króla. Najwyższe przyznane przez radnych dofinansowanie, na 400 tys. zł, ma zostać przeznaczone na remont elewacji oraz dachów kościoła. Ostatni z zabytków to rzeźba, która znajduje się na terenie Katowickiego Centrum Onkologii przy ul. Raciborskiej 27. Odlew powstał najprawdopodobniej między 1881 a 1891 rokiem i przedstawia postać rzymskiej bogini zwycięstwa-Wiktorii. Na konserwację rzeźby miasto wyda 55 833 zł. Łącznie, na prace remontowe i konserwatorskie, rada miasta przyznała 665 833, zł brutto.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*