Reklama

Katowice we Wrocławiu promują się muzyką

Larmo w Bogucicach. Fot. Sonia Szeląg / materiały organizatora.

K. G.
Zaczął się tydzień Katowic w Europejskiej Stolicy Kultury. Do niedzieli w Arsenale Miejskim prezentować się będą najciekawsi artyści związani z naszym regionem. To będzie muzyczny tydzień, jako że Katowice są Miastem Muzyki UNESCO.

Katowice coraz bardziej stawiają na muzykę. W mieście organizowane są wielkie festiwale, działa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, a w historię miasta wpisują się dokonania takich kompozytorów jak Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar. Teraz część tej artystycznej obfitości wzbogaci program Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Każdego wieczoru w tym tygodniu na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału Miejskiego będzie można posłuchać muzyków z Katowic i Górnego Śląska. To nie tylko codzienne, otwarte dla publiczności popołudniowe i wieczorne koncerty, sesje i sety DJ-skie. To również otwarte prezentacje, projekcje filmowe, kwadrofoniczne słuchowiska i warsztaty dźwiękowe prowadzone przez zaproszonych gości.

Co usłyszymy w tym tygodniu? Wspólny koncert polskiego zespołu VOŁOSI z gruzińską grupą 33A, prowadzoną przez Niaza Diasamidze. Kolejna propozycja to koncert multimedialny CallTrane, inspirowany artystyczną spuścizną Johna Coltrane’a. Wykonawcami spektaklu będą kwartet jazzowy Maciej Obara International, grafik Marian Oslislo i aktor Dariusz Chojnacki. Europejską premierą będzie koncert Silesia plays Savory, podczas którego ożywione zostaną unikalne kompozycje Billie Holiday, Elli Firzgerald czy Louisa Armstronga.

Katowiccy artyści zaprezentują w Europejskiej Stolicy Kultury także projekty wyłonione w miejskim konkursie „Genius Loci”. Pierwszym będzie „Elektropoezja. Miasto myli nam tropy” duetu poetycko-muzycznego Brzoska i Gawroński. Kolejna propozycja – „Bloki i familoki we Wrocławiu” – to połączenie instalacji muzycznej, imprezy electro i pracy społecznej. Projekt jest efektem rocznej pracy badawczej Rafała Urbackiego, który wśród mieszkańców Katowic zbierał opinie o aglomeracji, ruchach miejskich, itp. Rozmowy zostały przetransponowane w cykl utworów muzycznych. Muzyczny pejzaż miasta będzie można usłyszeć także podczas koncertu Medulla&AUKSO. We Wrocławiu zobaczymy także muzyczny projekt „Larmo w Bogucicach”. Za pośrednictwem Orkiestry Dętej Katowice, chóru Ludzie z Bogucic i Piotra „Bajzla” Piaseckiego słuchacze będą mogli zanurzyć się w przemysłową przeszłość Katowic.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie Miasta Ogrodów.

Katowicka prezentacja zamyka program Koalicji Miast – cyklu prezentacji kultury miast, które konkurowały niegdyś z Wrocławiem o tytuł ESK: Lublina, Szczecina, Poznania, Łodzi i Gdańska.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*