Reklama

Katowice szykują się na muzyczną współpracę z innymi miastami w Europie

Grzegorz Żądło
W piątek Katowice zostały wpisane na listę kreatywnych miast UNESCO w dziedzinie muzyki. To oznacza, że już w przyszłym roku w mieście odbędzie się kilka nowych imprez. Nie tylko muzycznych.

O wpisanie na listę UNESCO Katowice starały się od około roku. Wniosek został złożony w lipcu, a ostateczna decyzja zapadła kilka dni temu (więcej o tym tutaj). – Czasu było bardzo mało. UNESCO zmieniło formułę wniosku i nie można się było chwalić się wszystkim, co ma się dobrego. Trzeba było skompilować ten dokument do kilkunastu stron – mówił dziś podczas spotkania z mediami prezydent Katowic Marcin Krupa. – Nie byłoby tej decyzji, gdyby nie to, co się ostatnio w mieście wydarzyło: budowa sali NOSPR i działalność samej orkiestry, hip-hop, jazz, muzyka poważna, a nawet orkiestry dęte. To jest potwierdzenie zmian, które się dzieją w naszym mieście. Trochę zaczynamy wychodzić z przemysłem kultury na pierwsze miejsce.

Wpisanie na listę miast kreatywnych UNESCO to właściwie jedynie prestiż. – Nie idą z tym w parze jakieś dotacje – tłumaczy Piotr Zaczkowski, dyrektor Instytucji Kultury Katowice-Miasto Ogrodów. – Bardzo ważna jest jednak współpraca, którą już nawiązaliśmy z miastami z sieci UNESCO.

Pierwsze efekty mają być widoczne już w 2016 roku. – Wspólnie z Krakowem, Mannheim i Heidelbergiem myślimy o projekcie, który będzie łączył literaturę i muzykę. Ma to być połączenie hip-hopu ze slamem poetyckim. Z kolei z Sewillą przygotowujemy wydarzenie, na którym odbędzie się prezentacja flamenco. W budynku Centrum Kultury Katowice powstanie „music hub”, miejsce przeznaczone dla profesjonalistów i początkujących. Będzie to przestrzeń, w której będzie studio nagrań i sala widowiskowa – wylicza Zaczkowski.

Joanna Wnuk-Nazarowa, dyrektor NOSPR, która była jednym z promotorów starań Katowic, zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt wpisania na listę kreatywnych miast UNESCO. – Staramy się o organy, bo w naszej sali jest jedynie atrapa. Chcielibyśmy aplikować o pieniądze z Unii Europejskiej. Myślę, że teraz będzie łatwiej ten grant uzyskać, bo trudno odmówić kreatywnemu miastu UNESCO.

Z okazji sukcesu Katowic, dziś o godz. 17 Spodek ma odegrać fragment utworu Orawa Wojciecha Kilara. Z kolei w piątek o godz. 16 przed Teatrem Śląskim odbędzie się koncert wykonawców związanych z Katowicami. Ich skład na razie nie jest jeszcze znany.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*