Reklama

Katowice na liście kreatywnych miast UNESCO w dziedzinie muzyki

Grzegorz Żądło
Prezydent Katowic Marcin Krupa poinformował, że Katowice zostały dołączone do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Tylko co to tak naprawdę oznacza?

Od kilku lat Katowice chciały być „czymś” w kulturze. Najpierw Europejską Stolicą Kultury 2016, potem Europejską Stolicą Młodzieży, ale te starania zakończyły się niepowodzeniem. Pojawił się więc kolejny pomysł – Sieć Kreatywnych Miast UNESCO. Do wyboru było rzemiosło i sztuka ludowa, design, film, gastronomia, literatura, sztuki związane z nowymi mediami i muzyka. Wybór padł na te ostatnią. Wniosek został złożony latem. Wiązało się to z konkretnymi kosztami. Dyrektor Miasta Ogrodów wystąpił o dodatkowy milion złotych w związku z kandydaturą Katowic. Co ciekawe, działo się to już po złożeniu wniosku. Pieniądze radni przyznali, choć wcześniej gruntownie dyrektora przepytali. Dowiedzieli się więc, że milion zostanie przeznaczony m.in. na „takie działania, które pomogą nam łatwiej i silniej zdefiniować obszar, w którym się znajdujemy”.  Potem padło kilka konkretów, jak 400 tys. zł na współpracę międzynarodową zespołów i twórców czy 300 tys. zł na „podejmowanie badań w zakresie kultury, niezbędnych do złożenia aplikacji” (więcej o wydatkach tutaj).

Do tej pory w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki było 9 miast. W Europie: Bolonia, Gandawa, Glasgow, Hanower, Mannheim i Sewilla i 3 pozaeuropejskie: Bogota, Hamamatsu i Brazzaville.

Co oznacza dla Katowic znalezienie się w sieci miast UNESCO, dokładnie nie wiadomo. Poza oczywiście dodatkowymi wydatkami, których beneficjentem będzie Miasto Ogrodów. W komunikacie przesłanym przez rzecznika prasowego tej instytucji można przeczytać, że „członkostwo Katowic w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO przyniesie liczne korzyści jego mieszkańcom. Tytuł gwarantuje wzrost prestiżu miasta na arenie międzynarodowej. Rozpoznawalna na całym świecie marka Miasta Muzyki będzie znakiem jakości życia muzycznego w Katowicach. Stanie się nową zachętą przyciągającą do miasta gości z całej Polski i zagranicy, co da dodatkowy impuls do rozwoju lokalnej gospodarki.”


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*