Reklama

Katowice siedzibą metropolii. Duży entuzjazm i niewielkie oczekiwania

Radni zagłosowali za złożeniem wniosku w sprawie utworzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Łukasz Kądziołka
W nietypowym dla siebie miejscu, ale i sytuacja była wyjątkowa. W sali Sejmu Śląskiego Rada Miasta Katowice przyjęła dziś uchwałę w sprawie zwrócenia się do rządu z wnioskiem o utworzenie metropolii. Za byli wszyscy obecni na sesji. W ławach zasiedli też przedstawiciele 41 gmin, które wejdą do metropolii. Niektórzy z nich po związku nie oczekują zbyt wiele.

Radni Katowic jednogłośnie uchwalili dzisiaj projekt uchwały w sprawie złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. W skrócie, wniosek zawiera zmienioną nazwę metropolii, czyli Górnośląska-Zagłębiowska Metropolia. Jej siedzibą zostały Katowice. Ponadto we wniosku znajduje się obszar, dane statystyczne oraz szacowane koszty i dochody. W sali Semu Śląskiego zasiedli reprezentanci gmin i miast, które wejdą w jej skład. Łącznie 41 jednostek. Prezydent Katowic, który będzie od 1 lipca pełnomocnikiem metropolii, nie ma wątpliwości, że samorządowcom uda się wspólnie rozwiązać każdą kwestię. – Przede wszystkim jest to współdziałanie tych 41 gmin na poziomie pomiędzy marszałkiem, a naszymi lokalnymi sprawami. My w metropolii chcemy wskazywać na pewne funkcjonalności w przestrzeni całego obszaru. Zależy nam na przyciąganiu jak największej liczby mieszkańców, na przyciąganiu kapitału. Daje to olbrzymie szanse. Jak tą szansę wykorzystamy, to zależy od nas – mówił Marcin Krupa. Jego optymizm podziela Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i szefowa zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jednak zwraca uwagę na to, że potrzebna jest przede wszystkim współpraca. – To ogromna szansa. Pod jednym warunkiem, że budować będziemy wszyscy. Że nie będziemy stali z boku i się rozliczali, tylko każdy z nas wniesie swoją cegiełkę.

W skład związku weszły też mniejsze gminy i miasta regionu. Podczas swojego przemówienia marszałek województwa Wojciech Saługa podkreślił, że duże jednostki powinny wspierać te małe. Oczekiwania wobec metropolii są na razie umiarkowane. – Najpierw to trzeba stworzyć. Nawet jeżeli zostaną wybrane władze, to gdzie będą siedzieć? Nawet krzesła nie mają. Jest idea i dobrze – mówi Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice i dodaje, że metropolię będzie mógł ocenić za 30 lat.

Do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii weszło 41 gmin. Na terenie metropolii mieszka mniej więcej połowa mieszkańców województwa śląskiego, czyli 2,279 mln osób, a jej powierzchnia to ponad 2,5 tys. km kw. Na razie wiadomo, że zadania związku będą się skupiały wokół transportu, zagospodarowania przestrzennego i wspólnej promocji. Metropolia ma zacząć działać od 1 stycznia 2018 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*