Reklama

Katowice promują picie wody z kranu. Urzędnicy zaczęli od siebie

Grzegorz Żądło
W pierwszy dzień wiosny ruszyła kampania promocyjna, która ma zachęcać do picia wody z kranu. To wspólna inicjatywa urzędu miasta i Katowickich Wodociągów. Hasło kampanii to: Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka!.

Od niedawna woda do picia w katowickim urzędzie miasta i Katowickich Wodociągach czerpana jest bezpośrednio z kranów, a nie jak do tej pory, z plastikowych butelek lub z dystrybutorów wody.

Mamy w Katowicach dobrej jakości wodę w sieci, dlatego nie widzę powodu, żeby z tego nie korzystać. Ma to również swoje uzasadnienie ekonomiczne i praktyczne. Nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale też ułatwiamy sobie życie. Żeby napić się wody wystarczy odkręcić „kokotek” i już – mówi prezydent Marcin Krupa.

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. W Biurach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta i Katowickich Wodociągów pojawiły się pierwsze poidełka z wodą z sieci, które zastąpiły dotychczasowe dystrybutory. Można już z nich korzystać. Dystrybutory zostaną tylko w miejscach, gdzie nie ma innej wygodnej możliwości nalania sobie wody do picia. W kampanię „Kranówka katowicka – szluknij sie z kokotka” włączyły się też pierwsze podmioty komercyjne.  Kawiarnia „Kafej” od teraz serwować będzie klientom wodę z kranu za darmo, a poinformuje o tym naklejka z hasłem kampanii na drzwiach wejściowych. Do akcji mogą włączyć się kolejne lokale.

Woda w sieci w Katowicach jest dobrej jakości i jest zdatna do picia.  Musi spełniać normy określone w prawie polskim i unijnym, dlatego poddawana jest badaniom fizykochemicznym i mikrobiologicznym. Próbki badane są również przed podłączeniem nowo wybudowanej sieci oraz w przypadku zgłoszeń o pogorszeniu jakości wody.

Stały monitoring oraz ciągłe inwestycje w wymianę sieci wodociągowej przekładają się na jakość dostarczanej wody oraz niezawodność. Dodatkowo laboratorium naszej spółki, posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji, które jest oficjalnym potwierdzeniem, że uzyskiwane w laboratorium wyniki badań są rzetelne, obiektywne i wiarygodne – mówi Stanisław Krusz, prezes Katowickich Wodociągów.

Wodę badają nie tylko Katowickie Wodociągi, ale też jej producent, czyli Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe oraz sanepid. Katowickie Wodociągi odpowiadają za jakość wody w sieci wodociągowej, natomiast za stan techniczny instalacji wodociągowej wewnątrz budynku odpowiada właściciel lub zarządca. Dlatego w związku z przygotowaniami do kampanii promującej picie wody z kranu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach przeprowadził akcję informacyjną wśród właścicieli i zarządców budynków na temat bezpieczeństwa wody w instalacjach wewnętrznych, którą będzie jeszcze powtarzał. Wszystkie istotne informacje dotyczące bezpieczeństwa wody w instalacji wewnętrznej można znaleźć na stronie http://psse.katowice.pl.

Żeby mieć pewność, że woda z kranu jest bezpieczna, trzeba dbać o czystość instalacji wewnętrznej oraz armatury np. czyszcząc co jakiś czas sitka lub perlatory. Właściciel lub zarządca budynku powinien w ramach okresowych przeglądów instalacji, zlecać badanie wody. Zanim nalejemy wodę do szklanki, należy odpuścić z instalacji tę, która stoi w niej od jakiegoś czasu. Najlepiej odkręcić kran z zimną wodą i włożyć pod nią rękę. Początkowo woda jest zawsze cieplejsza. Jak poczujemy, że leci naprawdę zimna, to znaczy, że dopłynęła do nas woda z sieci. Możemy ją nalać do szklanki i pić bez obaw. Katowickie Wodociągi nie mają własnych ujęć wody, dlatego kupują ją za pośrednictwem 79 studni zakupowych. Ponieważ pochodzi z ujęć powierzchniowych jest niskozmineralizowana. Nie jest więc „wodą mineralną” ale też nie jest gorsza od kupnej „wody źródlanej”.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*