Reklama

Katowice mogą kupić byłą siedzibę Muzeum Śląskiego

Grzegorz Żądło
Wraca temat przejęcia przez miasto byłej siedziby Muzeum Śląskiego przy al. Korfantego. Po tym, jak dwukrotnie nikt nie zgłosił się na przetarg, muzeum rozpoczyna negocjacje z potencjalnymi kupcami. Wśród nich jest urząd miasta.

Muzeum Śląskie ostatecznie wyprowadziło się z gmachu przy al. Korfantego na początku kwietnia. Od tego czasu budynek jest pusty. Wprawdzie Katowice oferowały za niego 10 mln zł, ale Muzeum Śląskie nie przystało na tę ofertę. W połowie roku ogłosiło przetarg. Cena wywoławcza wynosiła 14,1 mln zł. Nikt się nie zgłosił. Został więc ogłoszony drugi przetarg, a cena spadła do 12,69 mln zł. Jednak i tym razem nie było chętnych. Dlatego muzeum skierowało do miasta zaproszenie do negocjacji. Jak się dowiedzieliśmy, władze Katowic odpowiedziały pozytywnie. – Rzeczywiście, dostaliśmy taką propozycję i przystąpimy do negocjacji – potwierdza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Miasto nie jest jednak jedynym chętnym. Do negocjacji przystąpi też konsorcjum finansowe. Wszystko powinno się rozstrzygnąć w ciągu kilku najbliższych tygodni, chociaż przed wyborami może być o to trudno.

Cena, jaką chce uzyskać MŚ nie może być niższa niż 2/3 wyceny nieruchomości, czyli ok. 9,3 mln zł. Gdyby nieruchomość kupiło miasto, mogłaby się w nim znaleźć siedziba metropolii albo Muzeum Historii Katowic.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*