Reklama

Katowice finansują covery po śląsku zespołu Frele

Zdjęcia: screeny z Youtube.

Grzegorz Żądło
Twórczość zespołu Frele, czyli trzech dziewczyny, które nagrywają covery zagranicznych hitów ze śląskim tekstem, finansowana jest m.in. przez miasto Katowice. Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów przyznała zespołowi 10 tys. zł na nagranie teledysków. Jakie jest uzasadnienie? Nie ma. W jaki sposób dziewczyny np. ostatnim teledyskiem promują miasto? Umieszczając logo.

Od kilku miesięcy Frele zyskują coraz większą popularność. Nagrały już kilka zagranicznych hitów, do których dołożyły teksty po śląsku. Ostatnio zajęły się przebojem Luisa Fonsiego pt. Despacito. Nagrały teledysk, na początku i na końcu którego pojawiają się logotyp Katowic oraz hasło Katowice Miasto Muzyki UNESCO. Jak ustaliliśmy, działalność Frel finansowana jest również z budżetu miasta. Instytucja Katowice Miasto Ogrodów przyznała dziewczynom grant w wysokości 10 tys. zł. Jakie jest uzasadnienie? Tego Miasto Ogrodów właściwie nie wie.- Rekomendacjom nie towarzyszą uzasadnienia, ale można się domyśleć, że projekt Frele był dobrze znany członkom komisji i cieszył się należytym uznaniem, jako nowoczesny sposób popularyzacji śląskiej kultury nie tylko w regionie, ale i całej Polsce – tłumaczy Łukasz Kałębasiak, rzecznik Miasta Ogrodów. Rekomendację Frelom dała komisja oceniająca wnioski składane w programie „Muzykogranty”. Tworzy ją sześć osób, w tym Łukasz Kałębasiak.

Ostatecznie o przyznaniu dofinansowania decyduje dyrektor Miasta Ogrodów. Piotr Zaczkowski uznał, że warto dać Frelom pieniądze. Zgodnie z umową, kwota 10 000 zł brutto została przeznaczona na koszty produkcyjne teledysków, m.in. ich nagranie, montaż, mastering dźwięku oraz honoraria gości.

Zajrzeliśmy do regulaminu „Muzykograntów”. Wynika z niego, że żeby starać się o dofinansowanie, trzeba spełnić przynajmniej jeden z trzech warunków: projekt musi promować Katowice, proponowane w ramach projektu działania promowane będą na terenie Katowic lub przedsięwzięcie musi być kierowane do mieszkańców Katowic. Który z tych warunków spełniają Frele i w jaki sposób promują Katowice? Na tak postawione pytanie rzecznik Miasta Ogrodów odpowiedzi nie znalazł. Podkreśla jedynie, że beneficjenci programu muszą zaznaczyć podczas realizacji projektów fakt wsparcia przez Miasto Muzyki. To rzeczywiście się dzieje, bo i na początku, i na końcu ostatniego teledysku są logotypy Katowic. Łukasz Kałębasiak dodaje, że „Muzykogtanty” powstały „przede wszystkim z myślą o wspieraniu innowacyjnych i oryginalnych przedsięwzięć muzycznych związanych z Katowicami”. Czy to co robią Frele jest oryginalne i innowacyjne? Niedawno w swoim stylu działalność zespołu ocenił pisarz Szczepan Twardoch, który napisał na Facebooku, że „Zespół Frele to najgorsze, co przytrafiło się Śląskowi od czasu Krzysztofa Hanke w roli Bercika w „Świętej wojnie”. Fenomen popularności tych sympatycznych dziewcząt, robiących śmieszne, bo po śląsku zaśpiewane, niezdarne covery popularnych hitów tylko potwierdza to, co mówi profesor Kadłubek: Śląsk powinien zniknąć, bo nie zasługuje na istnienie, skoro jedyną formą, w jakiej się masowo spełnia jest prymitywny kabaret, którego komizmu istotą jest śląskość sama.”

Pewnie gdyby w komisji rekomendującej wnioski o dofinansowanie z Miasta Ogrodów był Szczepan Twardoch, Frele nie dostałyby od Katowic nawet złotówki.

Kto jeszcze mógł liczyć na wsparcie Miasta Ogrodów? Poniżej pełna lista działań dofinansowanych z ostatniej edycji Muzograntów:

Osoba/organizacja zgłaszająca – nazwa projektu – kwota dofinansowania

Magdalena Janoszka – Muzyczny kanał YouTube projektu FRELE – 10 000 zł

Grzegorz Kantor – Trasa koncertowa zespołu FURIA na terenie Japonii – 8 000 zł

Alina Adamczyk – Arteterapia z edukacją muzyczną. Warsztaty dla dzieci pt. Podróż dookoła harmonicznego koła – 8 000 zł

Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej” – Międzynarodowa Sesja Muzyczna z okazji 15-lecia Galerii Szara i rocznicy przeniesienia do Katowic – 8 000 zł.

Stowarzyszenie Teatralne POKO – Dwa koncerty raperów: księdza Jakuba Bartczaka i Arkadio – 6 000 zł

Fundacja Szafa Gra – Spektakl muzyczny ,,Baby”  – 15 000 zł

Marcin Świątkiewicz – Nagranie Koncertów Klawesynowych J.S. Bacha dla wytwórni Channel Classics – w poszukiwaniu nowych znaczeń – 15 000 zł

Adam Bałdych – Realizacja klipu muzycznego – 13 200 zł

 


Tagi:

Komentarze

  1. Aniela 25 sierpnia, 2017 at 7:44 am - Reply

    świetnie – dziewczyny pokazują śląsk i nie wstydzą się gwary 🙂 duże brawa 😉
    po za tym tekst i wykonanie bardzo dobre –
    oby tak dalej – życzę powodzenia dziołchy !

Dodaj komentarz

*
*