Reklama

Katowice chcą dostać rządowe dofinansowanie do kilkunastu inwestycji. Najwięcej na drogi

G. Ż.
Samorządy mogą składać wnioski do pierwszej pilotażowej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład. Katowice starają się o dofinansowanie do budowy dróg, parków i remont jednego przedszkola.

Nowy fundusz to w pewnym sensie kontynuacja Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który powstał w czasie pandemii i miał pomóc samorządom w trudnym czasie mniejszych wpływów do budżetów, przy jednoczesnych większych wydatkach związanych z walką z koronawirusem. RFIL wzbudził wiele kontrowersji, zwłaszcza jego drugie rozdanie. Gminy dostawały pieniądze „po uważaniu”. Te, których prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wspierali rząd, dostali znacznie więcej niż te, które reprezentują partie opozycyjne lub są niezależni.

Do 15 sierpnia gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce mogą składać wnioski o bezzwrotne dofinansowanie planowanych inwestycji. Katowice złożyły wnioski na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 115,680 mln zł.

Najwięcej, bo 85,975 mln zł, miasto chce dostać na budowę dróg. Chodzi o takie zadania jak:

– układ komunikacyjny dla terenu budowy Nowego Muzeum Śląskiego, Międzynarodowego Centrum Kongresowego i siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – etap II
– przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe przy ul. Gospodarczej – II etap
– przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Korczaka i ul. Deszczowej
przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna
– budowa układu drogowego w rejonie ul. Tysiąclecia 88b
– udowa układu drogowego w rejonie ul. Kalinowej, Wilczewskiego – etap I: połączenie drogowe ul. Armii Krajowej z ul. Wilczewskiego wraz z ciągiem pieszym.

Układ komunikacyjny w rejonie Muzeum Śląskiego, MCK i NOSPR to przedłużenie ul. Dobrowolskiego do ul. Katowickiej.

Z kolei przygotowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe w rejonie ul. Gospodarczej, to połączenie nowej drogi do osiedla Nowy Nikiszowiec z ul. Porcelanową.

Przedłużenie ul. Mickiewicza do ul. Grundmanna ma być wspólną inwestycją miasta i dewelopera Cavatina.

29,7 mln zł Katowice chcą pozyskać na budowę parków przy ul. Leopolda i ul. Wantuły, rewitalizację Parku Wełnowieckiego oraz terenu przy Stawie Kajakowym w Katowickim Parku Leśnym.

Najmniej, bo o 5 mln zł, miasto zawnioskowało na rozbudowę Miejskiego Przedszkola nr 99 oraz adaptację pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 64 na potrzeby rozwoju funkcji przedszkolnej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*