Reklama

Jak powstają perfumy? Krótka historia kultowych zapachów

Ozdobne flakoniki skrywają w sobie wiele tajemnic. Odkryj wszystkie z nich i dowiedz się jak powstają twoje ulubione aromaty. Kim jest „nos” i na czym polega jego praca? Sprawdź sama!

Grasse – światowe centrum perfumiarstwa

Pierwsze wzmianki o tym mały miasteczku w Prowansji pochodzą z XII wieku. Grasse było wtedy znane ze swoich wyrobów garbarskich, których produkcja wiązała się z wytwarzaniem dużej ilości nieprzyjemnych zapachów. Władze miasta postanowiły walczyć z narastającym fetorem za pomocą…perfum, rozpylając aromaty na ulicach oraz w zakładach rzemieślniczych. Kiedy w XV wieku modne stały się perfumowane skóry, losy miasteczka zmieniły się o 180 stopni i garbarze zajęli się produkowaniem zapachowych kompozycji. Perfumiarski biznes rozwija się nieprzerwanie od ponad 400 lat, a Grasse uważane jest za kolebę europejskiej sztuki tworzenia aromatów.

To właśnie tutaj pracują najsłynniejsi wirtuozi sztuki perfumiarskiej tzw.: „nosy”. W Grasse większość życia spędził Jean-Claude Ellen, współpracujący z Hermèsem, Francois Demachy pracujący z domem mody Dior czy Jacques Cavallier, który tworzył zapachy dla Calvina Kleina oraz YSL.

Kompozycja zapachowa to zazwyczaj mieszanka syntetycznych oraz naturalnych aromatów, które mieszając się ze sobą tworzą trzy główne nuty: głowy, serca oraz bazy. Cały sekret pracy „nosów” tkwi w wypracowaniu idealnego balansu między tymi komponentami. Każda kolejna warstwa perfum ma odkrywać przed nami inny, zaskakujący świat. Nic dziwnego, że wielu perfumiarzy porównuje swoją pracę do profesji architektów czy muzycznych kompozytorów.

Kultowy zapach

To właśnie w Grasse zaczęła się historia najbardziej znanego flakonu perfum na świecie. Chodzi oczywiście o kwadratową buteleczkę no.5. Jest to jedno z pionierskich pachnideł, do którego produkcji użyto syntetycznych aromatów. Za kompozycje odpowiedzialny był Ernest Beaux, główny perfumiarz współpracujący z Gabriel Chanel. Ich wspólna praca zaowocowała wyprodukowaniem kultowych perfum, które od 100 lat są absolutnym bestsellerem. Jak mówiła sama Coco: Kobieta, która nie używa perfum, nie ma przyszłości i ciężko jest nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Perfumy to idealnie zwieńczenie każdej stylizacji. Dobrze dobrany aromat podkreśla nasz temperament i charakter oraz dodaje pewności siebie. Masz swój ulubiony flakonik?

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*