Reklama

Jak płacić za parkowanie w Katowicach?

Grzegorz Żądło
Odpowiedź na pytanie zawarte w tytule wcale nie jest taka oczywista. Wszystko dlatego, że na ulicach Katowic działają równolegle parkomaty i pracownicy MZUiM. Docelowo płacić będzie można tylko w automatach, ale na razie nie wiadomo jeszcze kiedy to nastąpi.

Parkuję na ul. Warszawskiej. Podchodzę do pani w pomarańczowej kamizelce. Chcę z góry zapłacić za godzinę postoju. Słyszę jednak, że mam to zrobić w parkomacie. Stoi blisko, więc podchodzę i próbuję. Mam tylko banknot 10 zł i kartę płatniczą. Okazuje się, że w parkomatach można płacić wyłącznie monetami lub kartą ŚKUP. Nie mam ani jednego, ani drugiego. Wracam więc do pani w pomarańczowej kamizelce. Przedstawiam sytuację i pytam co mam zrobić. – Może pan później zapłacić przelewem (chodzi o 2 zł – przyp. red). – A co będzie jeśli nie zapłacę z góry, zostawię samochód i wrócę po trzech godzinach? – pytam podchwytliwie. – Wtedy może pan podejść do mnie i zapłacić – odpowiada pracownica MZUiM. – Wiem, że to brzmi nielogicznie, ale mamy polecenie, żeby przyzwyczajać kierowców do obsługi parkomatów.

Dzwonię do dyrektora MZUiM i pytam jak to w końcu jest. – Docelowo wszyscy będą musieli płacić za parking w automatach, choć jeszcze nie wszystkie maszyny zostały zamontowane. Pracownicy MZUiM nie pełnią już roli inkasentów, a kontrolerów – wyjaśnia Piotr Handwerker.

Sytuacja jest więc następująca: teoretycznie kierowcy powinni płacić za parking w parkomatach, ale muszą pamiętać, żeby mieć przy sobie monety lub kartę ŚKUP. Jeśli nie zapłacą z góry, dostaną za wycieraczkę wezwanie do zapłaty, z którym mogą podejść do kontrolera (pełniącego w tym momencie rolę inkasenta) i zapłacić. Oczywiście jeśli pracownik MZUiM będzie miał drobne, żeby nam wydać (w końcu nie jest inkasentem, a kontrolerem). Wreszcie trzecia opcja, czyli przelew na konto MZUiM, który można wykonać do 14 dni.


Tagi:

Komentarze

 1. dariusz 22 stycznia, 2017 at 8:24 pm - Reply

  chciałbym parkować od czwartku do soboty [wizyta w szpitalu ]jak zapłacić?

 2. Ola 22 czerwca, 2016 at 4:05 pm - Reply

  Tu chyba jest na koncu błąd , bo należy zapłacić do 7 dni . Potem naliczna jest kara!!! Chyba, ze to się ostatnio zmieniło 🙁 i chcę dodać, że trzeba mieć drobne, ale nie całkiem….:( bo groszy te fantastyczne parkomaty nie przyjmują!!!

 3. Stefan 22 czerwca, 2016 at 2:38 pm - Reply

  A u mnie we Francji też nie ma problemu z oplacaniem miejsc parkingowych.

 4. Monika 22 czerwca, 2016 at 10:07 am - Reply

  Za granicą np w Holandii gdzie mieszkam płatność za parkowanie jest normą i nikt nie ma z tym problemu.A kary za brak takowej są dotkliwe więc ……lepiej zapłacić.Są też miejsca gdzie można parkować gratis umieszczając na desce rozdzielczej tzw.zegar z ustawioną godziną rozpoczęcia postoju ( tu postój do max 2 godzin)

  • Andrzej 19 lipca, 2018 at 9:24 am Reply

   Dokładnie, nawet po sprowadzeniu samochodu z Holandii zastanawiałem się co to za godzinna tarcza w schowku i do czego służy :), dopiero ojciec mi wytłumaczył do czego to służy.

Dodaj komentarz

*
*