Reklama

Infokioski przy Szlaku Moderny zostaną zdemontowane

Grzegorz Żądło
To ostatnie miesiące, a może nawet tygodnie infokiosków przy budynkach katowickiego Szlaku Moderny. Już jakiś czas temu urzędnicy zapowiedzieli, że urządzenia zostaną zdemontowane. Teraz sprawa jest przesądzona. Co w zamian? Jeszcze dokładnie nie wiadomo. Trwają prace nad inną formą promocji moderny i informowania o niej mieszkańców oraz turystów.

Po raz pierwszy o tym, że infokioski znikną pisaliśmy we wrześniu 2015 roku. Wtedy ówczesny naczelnik wydziału promocji, a obecny wiceprezydent Waldemar Bojarun przekonywał, że korzysta z nich tylko kilkadziesiąt osób miesięcznie. Na dodatek urządzenia były regularnie dewastowane, a ich naprawa generowała koszty.

Cały projekt promowania modernistycznej architektury Katowic to efekt unijnej dotacji. W lipcu 2010 roku zarząd woj. śląskiego przyznał miastu dofinansowanie w wysokości 354 tys. zł (całość kosztowała 545 tys. zł) m.in. na postawienie infokiosków i stworzenie specjalnej strony internetowej www.moderna.katowice.eu. W infokioskach i na stronie można było przeczytać informacje o 16 budynkach, które zostały włączone do szlaku. Mieszkańcy (a może przyjezdni) zaczęli jednak dewastować urządzenia. Ich ekrany były tłuczone, rysowane i malowane farbami. Same „korpusy” też nie raz ucierpiały po atakach wandali. Zdarzało się, że przez długie tygodnie, a nawet miesiące, kioski nie działały. Teraz nie będzie ich wcale. Wszystkie zostaną fizycznie zdemontowane. – Planujemy część z nich wykorzystać przy Alei Gwiazd Siatkówki, która powstała na alei Korfantego – mówi Marcin Stańczyk, zastępca naczelnika wydziału promocji UM Katowice. Co znajdzie się w zamian przy budynkach na Szlaku Moderny? – Pracujemy nad tym. Chcemy wykorzystać nowoczesne technologie i zainstalować urządzenia, które nadal będą dostarczać informacje o modernie.

Na likwidację infokiosków zostanie zarezerwowanych w budżecie miasta 38 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*