Reklama

Historyczne liceum przejdzie metamorfozę. Miasto wyda na remont ponad 8 mln złotych

Źródło: http://8lo.pl.

Redakcja
Budynek liceum w centrum Katowic doczekał się dużej inwestycji. Przy okazji termomodernizacji wybudowany w XIX wieku obiekt przejdzie metamorfozę. Prace właśnie się rozpoczęły. Do szkoły chodził tu m.in. Wojciech Korfanty.

Budynek na rogu ulic 3 Maja i Słowackiego został wybudowany w 1874 roku. Od początku pełnił rolę placówki edukacyjnej. Najpierw znajdowało się tu gimnazjum męskie, a następnie żeńskie. Historia budynku i szkół, które w niej działały jest bogata. Nauczycielem był tu m.in. dr Gottlieb Wolff, dziadek Marii Goeppert-Mayer, a uczyli się na przykład Wojciech KorfantyKonstanty Wolny. Od 1948 roku działa tu VIII Liceum Ogólnokształcące. Budynek ewoluował na przestrzeni stu lat. Jego pierwotny kształt z 1873 roku (kolor niebieski) uzupełnił gmach dobudowany z 1908 r. (kolor żółty), którego frontowa część została nadbudowana w 1975 r. (kolor fioletowy).

Ilustracja z książki „Domy i gmachy Katowic” (Michał Bulsa, Beata Witaszczyk, Henryk Waniek (wstęp): Domy i gmachy Katowic. T. 2. Piotr Tabaczyński (zdjęcia). Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2016. ISBN 978-83-63780-15-9. OCLC 971436448).

W tym roku szkoła doczeka się dużej modernizacji. Właśnie rozpoczęła się inwestycja, która ma polegać przede wszystkim na termomodernizacji. Jednak zakres prac nie będzie ograniczał się do ocieplenia. Wykonana zostanie renowacja elewacji cokołowej z piaskowca oraz remont poszczególnych części elewacji za pomocą malowania farbą termoceramiczną i tynkiem ciepłochronnym. Odtworzone zostaną detale architektoniczne i naprawiona elewacja z cegły licówki. Wykonany zostanie remont dachu wraz z dociepleniem i wymianą ocynkowanego pokrycia dachowego, a także remont wieży. W budynku zostaną wymienione drzwi,  okna i zamontowana zostanie platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych. Prace obejmą także wymianę instalacji elektrycznej, w tym montaż instalacji fotowoltaicznej oraz kolektorów słonecznych na potrzeby własne budynku. Oświetlenie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku, zostanie wymienione na oświetlenie energooszczędne typu LED.  Zlikwidowane zostaną kotły węglowe na rzecz dwufunkcyjnego węzła ciepła, który będzie przeznaczony na potrzeby centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Pierwsze prace już ruszyły. Cała inwestycja powinna zakończyć się jeszcze w tym roku, a przewidywany termin to październik . Koszt inwestycji wynosi ok. 8,3 mln złotych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*