Reklama

Hałas z wentylatorów przy Spodku zostanie wygłuszony

Grzegorz Żądło
Już niedługo skończą się problemy mieszkańców najbliższej okolicy Spodka, którzy od kilku lat skarżą się na ogromny hałas wydobywający się z wentylatorów przy hali. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji ma już gotowy projekt i pozwolenie na budowę obudowy stacji chłodu.

Mieszkańcy Koszutki, a szczególnie bloku przy ul. Ordona 22 od kilku lat skarżyli się na uciążliwość instalacji przy Spodku. Problem bardzo się nasilił po remoncie hali przed mistrzostwami świata w siatkówce, które odbywały się w Katowicach w 2014 roku. Podczas niedawnego spotkania z mieszkańcami Koszutki, prezydent Marcin Krupa musiał odpowiadać na zarzuty mieszkańców. Przekonywał, że problemu nie da się wyeliminować całkowicie, ale miasto spróbuje go ograniczyć.  – Nie można się pozbyć tych wentylatorów, bo wtedy możemy zapomnieć o lodowisku i klimatyzacji w Spodku. Nie ma innego miejsca dla tych urządzeń. Będziemy podejmowali działania w celu hermetyzacji tych agregatów, ale nie wyeliminuje to hałasu zupełnie – tłumaczył Marcin Krupa.

Prezydent wspomniał, że prace mogą kosztować nawet 4 mln zł. Okazuje się jednak, że będą znacznie tańsze i zostaną przeprowadzone jeszcze w tym roku. – Pracowaliśmy nad tym tematem już od półtora roku. W ubiegłym roku mieliśmy gotowy projekt, a teraz mamy już pozwolenie na budowę. Teraz czekamy już tylko na formalne przyznanie pieniędzy przez miasto – mówi Stanisław Wąsala, dyrektor MOSiR w Katowicach.

Chodzi o około 1,5 mln zł. Odgłosy wentylatorów przy Spodku mają zostać ograniczone dzięki kilku technicznym zabiegom. Instalacja zostanie przykryta dyfuzorem, który skieruje hałas na teren pomiędzy Spodkiem i MCK. Dodatkowo zostanie zbudowany stropodach. To ma sprawić, że mieszkańcy w końcu odetchną i będą mogli spokojnie spać. Bo to właśnie w nocy jest największy hałas. – Po zakończeniu inwestycji, wentylacja nie będzie hałasować. Mieszkańcy nie powinni już niczego słyszeć – zapewnia Wąsala.

MOSiR ma już gotowe dokumenty przetargowe, dlatego po przyznaniu pieniędzy będzie można szybko przeprowadzić postępowanie.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*