Reklama

Fortepian po naprawie wrócił do centrum Katowic. Został wzmocniony

Redakcja
Po ponad dwóch tygodniach powrócił z naprawy jeden z fortepianów zewnętrznych, który w sylwestrową noc został zdewastowany w centrum Katowic. Teraz ma być bardziej odporny na wandali.

Fortepian za ok. 150 tys. zł. wrócił na ul. Stawową. Przypomnijmy, że miasto kupiło pod koniec 2021 roku trzy zewnętrzne, całoroczne instrumenty. To specjalne fortepiany, które są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. W środku jest cyfrowy instrument wyposażony w klawiaturę ważoną, a dźwięki wydobywają się z głośników. Dzięki temu urządzenia nie wymagają kosztownego utrzymania i strojenia, a poza tym mogą służyć przechodniom cały rok. Dwa fortepiany trafiły na pl. Kwiatowy i ul. Stawową, a trzeci ma zostać postawiony przy tężni solankowej w Parku Zadole.

Instrumenty zostały jednak zniszczone szybciej niż się spodziewano. Po kilkudziesięciu godzinach od ich podłączenia obydwoma fortepianami zainteresowali się wandale. Ten na Rynku nie ucierpiał mocno. Jednak ten zlokalizowany naprzeciwko Galerii Katowickiej został skopany w sylwestrową noc i trzeba było zabrać go do naprawy. 10 stycznia instrument zniknął ze Stawowej. Teraz, po ponad dwóch tygodniach, wrócił na swoje miejsce. W czwartek po południu został ponownie podłączony. Dostawca i producent fortepianów Cadenza zrobił poprawki. – Konstrukcja jest wzmocniona. Zarówno stalowa rama, jak i odlew betonowy, czyli skorupa – mówi Krzysztof Sabuda, specjalista ds. marketingu w firmie Fulco System, która zajmuje się produkcją fortepianów zewnętrznych. Poza tym wymieniono system nagłośnieniowy.
Wartość strat oszacowano na kwotę 6 tys. złotych, a cały instrument kosztuje około 150 tys. zł. Naprawę wykonano w ramach dwuletniej gwarancji.

11 stycznia policja opublikowała wideo, na którym widać jak trzej podejrzewani uciekają z ul. Stawowej, skręcają w ul. 3 Maja i idą w stronę pl. Wolności. Do dewastacji doszło tuż po północy, o godz. 00.12, już 1 stycznia 2022 roku. Nadal trwają poszukiwania sprawców dewastacji. Jak mówi podkom. Agnieszka Żyłka, oficer prasowy KMP w Katowicach, do tej pory policja otrzymała bardzo niewiele informacji dotyczących tej sprawy. Odzew może być niewielki z powodu kiepskiej jakości nagrania i momentu, w którym wandale skopali instrument. Stało się to, gdy na ulicach było sporo ludzi, ale możliwe, że mało kto zauważył tę sytuację.

Policja w dalszym ciągu prosi o pomoc w namierzeniu trzech osób, które są podejrzewane o zdewastowanie fortepianu na ul. Stawowej. Świadkowie zdarzenia oraz osoby, które rozpoznają widocznych na nagraniach mężczyyn, proszone są o kontakt z policjantami z VI komisariatu pod nr telefonu 47 85 138 50 lub pod adresem e-mail: [email protected].


Tagi:

Komentarze

 1. OKBR 28 stycznia, 2022 at 10:46 pm - Reply

  Oby postał dłużej…

 2. Piotr 28 stycznia, 2022 at 4:02 pm - Reply

  I co dalej ?
  Zuchy odpowiedzialne za monitoring w centrum miasta, sądzą że wandale się wystraszyli kilku artykułów ze zdjęciami ?? Jeżeli będą “czujni” jak w sylwestrową noc, to wandale zniszczą całe centrum a oni nie kiwną nawet palcem w bucie…
  Wyciągnięto chociaż jakieś konsekwencje wobec zuchów odpowiedzialnych za śledzenie obrazu z kamer ?
  No chyba że oni zareagowali tylko Policja nie “zdążyła” wyjść z budynku…
  Do tej pory nie potrafię zrozumieć, dlaczego nikt nie zareagował, mając wandali na wyciągnięcie ręki !!

Dodaj komentarz

*
*