Reklama

Eric Clapton zagrał w Spodku 40 lat temu. Dzisiaj setki gitarzystów zagrają jego utwór

Ł. K.
Orkiestra złożona z kilkuset lub nawet tysiąca gitarzystów zagra dzisiaj w Katowicach. Koncert nie będzie długi, ale z pewnością widowiskowy. Tłum wyposażony w instrumenty zagra jeden z największych przebojów Erica Claptona, który dokładnie 40 lat temu występował w Spodku.

Dzisiaj w Katowicach odbędzie się wyjątkowy koncert. Zagrają ochotnicy, którzy przyjdą na plac obok Galerii Katowickiej. Organizatorzy liczą na jak największe tłumy, bo chodzi o to, żeby „Laylę” było słychać z daleka. Jeden z najsłynniejszych przebojów Erica Claptona zabrzmi w centrum Katowic dzięki akcji „Layla na tysiąc gitar”.

Akcja odbywa się z okazji 40. rocznicy koncertu mistrza gitary w Spodku. Eric Clapton wystąpił w Katowicach dokładnie 17 października 1979 roku. Miał wystąpić wtedy dwa razy, dzień po dniu. Jednak artysta odwołał drugi koncert. Powodem była obecność funkcjonariuszy milicji, którzy kilkukrotnie w trakcie koncertu Claptona pacyfikowali publiczność pałkami w obawie przed wybuchem zamieszek. 18 października artysta nie wystąpił już w Spodku i stwierdził, że w Polsce, ani w żadnym innym komunistycznym kraju już nie wystąpi.

Dzisiejsze wydarzenie to wspomnienie historii sprzed lat. Jak mówi, Wojciech Mirek, organizator wydarzenia, najpierw będą próby. Tak, żeby każdy mógł nauczyć się utworu. Scena już jest przygotowana, więc pozostaje czekać na gitarzystów. Niewykluczone, że będzie ich nawet kilkuset. Nad prawidłowym przebiegiem wydarzenia i koncentracją gitarzystów ma czuwać złożona z kilkunastu muzyków Orkiestra Szlaku Śląskiego Bluesa. Wszystko zacznie się o godz. 16.00, a na zakończenie gitarzyści jednocześnie zagrają „Laylę”. Prawdopodobnie będzie można to usłyszeć o 17.30. Akcja w centrum Katowic ma też zapowiadać jutrzejszy koncert, w trakcie którego Orkiestra Szlaku Śląskiego Bluesa pod muzycznym kierownictwem Jana Gałacha dokończy koncert Erica Claptona. Jego utworów w wykonaniu polskich muzyków będzie można posłuchać jutro o godz. 19.30 w sali koncertowej Miasta Ogrodów. Bilety kosztują 40 i 50 zł. Dla osób, które posiadają oryginalne wejściówki z 18 października 1979 roku, wstęp jest bezpłatny. Więcej o jutrzejszym koncercie TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*