Kultowa „Elka” w Parku Śląskim zostanie rozbudowana. Za około rok będzie można przejechać się nią nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym i dotrzeć do Planetarium Śląskiego. Po nieudanym przetargu postanowiono dołożyć ok. 30 mln złotych do tej inwestycji.
Pierwszy przetarg został unieważniony, bo oferty nie złożyła żadna firma. Park Śląski szybko ogłosił drugi przetarg, ale jego rozstrzygnięcie ponownie stanęło pod znakiem zapytania. Była tylko jedna oferta, ale znacznie przekraczająca założony budżet. Park Śląski na rozbudowę „Elki”, poprzez odtworzenie historycznej trasy kolejki pomiędzy Planetarium Śląskim a Wesołym Miasteczkiem, chciał wydać 52 mln złotych brutto. Okazało się, że to stanowczo za mało, bo konsorcjum firm Arco System Sp. z o.o. i Intravi Sp. z o.o. Sp.k zaproponowało, że prace wykona za 85 mln zł brutto. Przez kilka miesięcy nie było żadnych nowych informacji w sprawie inwestycji. Jednak z pomocą przyszedł sejmik woj. śląskiego. Park otrzymał dodatkowe pieniądze na realizację inwestycji i ostatecznie oferta złożona w sierpniu została zaakceptowana.
Dzisiaj podpisana została umowa z wykonawcą. Dzięki realizacji drugiej „nitki” ponownie będzie można popatrzeć z góry na zwierzęta w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Powstanie odcinek kolejki o długości 1840 metrów. W najniższym punkcie wagoniki i krzesełka będą się znajdowały na wysokości 8 metrów, a w najwyższym – prawie 20 metrów. Nową trasę ma obsługiwać 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Co godzinę kolejka ma przewozić 900 osób. Kiedy drugi odcinek zostanie oddany do użytku, cała trasa Stadion Śląski-Wesołe Miasteczko-Planetarium Śląskie będzie miała ok. 4 km. Podróż na trasie Wesołe Miasteczko-Planetarium Śląskie ma zajmować od 15 do 20 minut w jedną stronę. Stacja przesiadkowa zlokalizowana będzie przy alei Planetarium.
Przewidywany termin realizacji drugiej nitki kolei Linowej „Elka” to 12 miesięcy od rozpoczęcia prac. Na czas wykonania nadbudowy stacji przy Stacji Wesołe Miasteczko „Legendia”, „Elka” zostanie wyłączona z użytkowania, ten etap pracy zaplanowano poza wysokim sezonem Koszt budowy drugiej linii kolei linowej „Elka” to nieco ponad 85 mln zł brutto.
Źródło wizualizacji: Park Śląski.
Należy zmienić jeszcze sposób powrotu, jeśli ktoś wykupił bilet w dwie strony i interesuje go tylko sama przejażdżka. Porażką jest, że przy stadionie trzeba wyjść z wagonika, zejść ze schodów, znowu wejść po schodach, aby dostać się na drugą stronę i pojechać z powrotem.
Bardzo dobre informacje!
Wreszcie jakaś dobra wiadomość. Róbcie tą drugą nitkę kolejki bo jest to unikat na skalę europejską jeśli nie światową. Większość turystów którzy przyjeżdżają na Śląsk jest zachwyconych. Przydała by się tylko większa promocja całego parku coś w stylu Energylandii. Znajomi którzy mieli okazję się przejechać narzekali jedynie na to że sam przejazd jest bardzo krótki. Miejmy nadzieję, że nowa nitka faktycznie będzie o wiele dłuższa od obecnej.