Reklama

Dzisiaj przysięga żołnierzy na Nikiszowcu. Będzie prezydent Andrzej Duda i spore utrudnienia

Redakcja
Dzisiaj kolejne wojskowe wydarzenie w Katowicach. Żołnierze złożą przysięgę taką, jak powstańcy śląscy. W uroczystości weźmie udział prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Przez niemal cały dzień Nikiszowiec będzie zamknięty.

Dzisiaj od południa zaczną się obchody stulecia powstań śląskich. Weźmie w nich udział Andrzej Duda. Najpierw o godz. 12.30 prezydent odwiedzi cmentarz przy ul. Francuskiej, gdzie złoży kwiaty na grobach Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego. Później, o 13.00, w gmachu Sejmu Śląskiego zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca 100-lecie powstań, a po tym rozpocznie się uroczysta sesja sejmiku województwa śląskiego. Kolejnym punktem oficjalnych uroczystości będzie przysięga żołnierzy na Nikiszowcu. Na pl. Wyzwolenia zgromadzą się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Jednym z punktów wydarzenia będzie rekonstrukcja przysięgi powstańców śląskich, którzy złożyli ją w tym miejscu dokładnie 100 lat temu. Podczas uroczystości śląska brygada WOT przejmie tradycje oddziałów i grup, walczących o przyłączenie Śląska do II RP. W przysiędze zaplanowanej na godz. 14.00, oprócz prezydenta, weźmie udział  minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

W związku z wydarzeniem na Nikiszowcu, osiedle przez cały dzień będzie zamknięte. W piątek nie będzie można zatrzymywać się na ulicach: Nałkowskiej, Janowskiej, Krawczyka, Rymarskiej, Placu Wyzwolenia oraz na parkingu przy lodowisku Jantor. Całkowicie zamknięte zostaną ulice: Janowska, Krawczyka, Rymarska oraz pl. Wyzwolenia. Takie utrudnienia mają obowiązywać w godz. 11.30-17.30, ale prawdopodobnie będą trwały jeszcze długo po zakończeniu uroczystości. Dodatkowo w ciągu dnia mogą pojawić się kontrole oraz czasowe ograniczenia w ruchu zarządzone przez Służbę Ochrony Państwa. Osoby, które chcą pozostawić swój samochód w pobliżu osiedla, powinny korzystać z parkingów wzdłuż ulicy Szopienickiej, ponieważ parking przy ul. Gospodarczej także zostanie zamknięty.

Będą też zmiany dla pasażerów autobusów komunikacji miejskiej. Wyłączony z obsługi zostanie przystanek autobusowy na pl. Wyzwolenia, czyli „Nikiszowiec Kościół”. Osoby, jadące w kierunku Giszowca, będą musiały skorzystać z tymczasowego przystanku zlokalizowanego przy ul. Nałkowskiej (na wysokości lodowiska Jantor). Przystanek Nikiszowiec Pętla będzie funkcjonował bez zmian. Pełny komunikat ZTM TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*