Dzisiaj do północy można złożyć wniosek do planu ogólnego. Swoją propozycję dla mieszkańców przygotował Zielony Burowiec. Udostępniono formularz, którego celem jest ochrona cennych terenów.
Miasto robi pierwszy krok w kierunku stworzenia planu ogólnego. To nowy dokument planistyczny, który będzie obligatoryjny dla każdej gminy. Wprowadziła go nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z września ubiegłego roku. Do końca 2025 roku gminy muszą uchwalić dokument, który w założeniu ma usprawnić prace nad planami miejscowymi. Po nowelizacji cała procedura ma trwać mniej niż rok. Plan ogólny zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. W Katowicach obowiązuje studium z 2012 roku.
Plan będzie decydował o przeznaczeniu wielu gruntów w mieście. Po to, żeby zachować te najważniejsze, które mogą być przedmiotem zainteresowań m.in. deweloperów, Zielony Burowiec przygotował formularz, który można po prostu podpisać i wysłać. Chodzi o to, żeby w przyszłości nie powtórzyła się historia velostrady Katowice – Sosnowiec i aby zachowane zostały korytarze urbanistyczne. We wnioskach są one opisane jako rekreacja i zieleń.
„W porozumieniu z innymi organizacjami społecznymi i rowerowymi Katowic, zaproponowaliśmy tekst ważnego wniosku o ochronę korytarzy urbanistycznych miasta Katowice i zachowanie w Planie Ogólnym miasta terenów pod velostrady” – pisze na swojej stronie Zielony Burowiec. Jak wyjaśnia zaangażowany w tę inicjatywę Adrian Sklorz, dla mieszkańca samodzielne wypełnienie formularza mogłoby być czasochłonne i trudne. – Tam jest ileś tabel, które trzeba wypełniać. W poszczególnych polach nie może być więcej niż 1000 znaków. My to robimy za mieszkańców i ci mieszkańcy, którzy zgadzają się z naszymi postulatami, będą mogli złożyć wniosek do planu ogólnego – mówi. Formularz wykonany na wzorcu ministerialnym jest dostępny TUTAJ. Podpisany wniosek można wysłać elektronicznie przez ePUAP lub mailem na adres [email protected] po zrobieniu skanu/zdjęcia ze swoim podpisem.
Zgodnie z wymogami ustawy, planem musi być objęty obszar całego miasta. Dokument będzie określał podział obszaru gminy na strefy planistyczne oraz wskazywał gminne standardy urbanistyczne. Plan ogólny będzie stanowił akt prawa miejscowego, a ustalenia w nim zawarte będą wiążące dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy. Obecnie obowiązujące studia stracą ważność po 31 grudnia 2025 roku.