Reklama

Dziś na Rynku odbędą się dwie manifestacje

Grzegorz Żądło
Mimo że, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 21 grudnia, dziś od godz. 19  do godz. 6 1 stycznia w całej Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się, na Rynku w Katowicach odbędą się co najmniej dwa zgromadzenia. Jedno urząd miasta zarejestrował, drugiego nie.

O godz. 18 przy choince na Rynku rozpocznie się zgromadzenie zgłoszone przez Katarzynę Majchrzak ze Strajku Kobiet, dyrektor biura senator Gabrieli Morawskiej-Staneckiej. To jedyne oficjalnie zgromadzenie., zarejestrowane przez urząd miasta. Organizatorka chciała, żeby trwało od 18 do 20, ale urząd miasta zarejestrował je tylko do godz. 19. „Mimo, że ograniczenia w przemieszczaniu po 19:00 nie mają podstawy prawnej, zarejestrowano nam zgromadzenie tylko do 19:00. Ale to będzie skomplikowana logistycznie impreza, więc szybko się nie pozbieramy . Może być tylko 5 osób – w jednym czasie pod choinką na Rynku, bo tam je będziemy przeprowadzać. (…) Jeśli macie jakieś pudełka lub kartony napiszcie na nich swoje życzenia – zbudujemy z nich wieżę. Oczywiście wyrażenie własnego zdania w kwestiach istotnych społecznie uważamy za realizację naszej ważnej potrzeby życiowej.” – piszą organizatorki wydarzenia.

Drugie zgromadzenie, pod nazwą „Inauguracja stanu wojennego”, organizuje Marek Jarocki. Tyski przedsiębiorca jest już dobrze znany, zwłaszcza policji. W kwietniu zorganizował w Katowicach Strajk Przedsiębiorców. Według zapowiedzi, uczestnicy dzisiejszej pikiety mają się zebrać przy ul. Warszawskiej 6, a potem przejść przez Rynek, Rondo im. gen Jerzego Ziętka, ul. Chorzowską, ul. Sokolską, Plac Wolności i ul. 3 Maja.

To zgromadzenie nie zostało zarejestrowane przez UM Katowice. Jak tłumaczą urzędnicy, „w związku z § 26 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii – Urząd Miasta Katowice nie zarejestrował dzisiaj od godz. 19.00 żadnego zgromadzenia. Oznacza to, że ewentualnie zgromadzenie, które odbędzie się od godz. 19.00 lub później będzie nielegalne (wbrew temu, co twierdzi jego organizator), a jego uczestnicy narażają się na odpowiedzialność karną. Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych bliskich i nas samych” –  czytamy w oficjalnym komunikacie UM Katowice.

Na miejscu będzie policja, która nie wyklucza legitymowania osób łamiących zakaz przemieszczania się.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*