Reklama

Manifestacja w Katowicach. Szarpanina na schodach Archikatedry. Policja użyła gazu

Łukasz Kądziołka
Dzisiejsza manifestacja przed Archikatedrą Chrystusa Króla zaczęła się zgodnie z zapowiedziami o godzinie 19.00. Jednak nie przebiegała tak spokojnie jak wczorajszy spacer. Powodem była obecność grupy kontrmanifestantów, która zajęła miejsce na schodach Archikatedry.

Gorąco zrobiło się w momencie, gdy rozwinięto dwa transparenty. Jeden z napisem Młodzież Wszechpolska i herbem Katowic, a drugi ze zdjęciem martwego płodu. To zdenerwowało zebranych przed świątynią. Podobnie jak w sobotę, tłum zaczął skandować wulgarne hasła w kierunku tych osób. Kiedy zebrani na schodach próbowali mówić do megafonu, odpowiadały im okrzyki: „zamknij mordę”. Policja ponownie zatarasowała szczelnie wejście do kościoła. Mimo to w pewnym momencie jednemu z mężczyzn udało się wbiec na schody i zaczął szarpać się z osobami trzymającymi transparent znany z demonstracji ruchów antyaborcyjnych. Mężczyzna został obezwładniony przez policję i sprowadzony na dół.

Momentem kulminacyjnym  była sytuacja, która wydarzyła się chwilę po godzinie 20.00. Nagle tłum gwałtownie zaczął się cofać pod naporem policji. W kierunku zgromadzonych rozpylono gaz łzawiący. Niektórzy wywracali się podczas ucieczki. Jak nieoficjalnie podał TVN24, protestując mieli wciągnąć w tłum jednego z nieumundurowanych policjantów, więc oddział prewencji ruszył, żeby go odbić. Nikt nie został poważniej poturbowany, wiele osób miało podrażnione oczy i obmywało się wodą. Po tym incydencie zaczęła się mobilizacja do przemarszu. „Chodźmy na spacer” – takim hasłem rozpoczął się pochód. Dzisiaj trasa była inna niż w sobotę. Protestujący przeszli m.in. przez ul. Moniuszki, ul. Sokolską i rondo im. gen. J. Ziętka, a potem ul. Chorzowską w kierunku SCC.


Tagi:

Komentarze

 1. mixmix 26 października, 2020 at 12:41 pm - Reply

  Aborcja do 24 miesiąca i eutanazja od 22 miesiąca. Takie będą żądania.

  • Tata 26 października, 2020 at 2:03 pm Reply

   Odejdź ze świata fantasy. Postaraj się odpocząć, może pomoże…

   • mixmix 26 października, 2020 at 2:45 pm Reply

    Holandia teżzaczynała od aborcji. W Holandii eutanazja dozwolona jest do 1 roku życia za zgodą rodziców oraz po 12 roku życia. Ma się to zmienić na od zera do 18 roku życia.

 2. Polska 2050 26 października, 2020 at 9:31 am - Reply

  Wyzwiska i burdy przed pałacem prezydenckim. Bojówki LgbtZooNekro+ domagaja się aborcji do 3 roku życia. Konserwatywna prezydent Margot ustępuje ze stanowiska. #dziecko na próbę

  • Jan 26 października, 2020 at 2:02 pm Reply

   Nie widziałem takich postulatów na żadnym z transparentów, żadna z osób uczestniczących w zgromadzeniu nie podnosiła takich haseł.

   • mixmix 26 października, 2020 at 2:56 pm Reply

    A Aborcja prawem człowieka widziałeś ? Skoro zabijanie jest prawem człowieka to człowiekowi wszystko się należy. Liberalnemu człowiekowi.

Dodaj komentarz

*
*