Reklama

Nowa kolorowa fontanna w centrum miasta

Łukasz Kądziołka
W centrum Katowic została uruchomiona nowa, kolorowa fontanna. Podobne są już w kilku lokalizacjach.

To ostatni z elementów przebudowanej ul. Dworcowej. Ta inwestycja rozpoczęła się około dwa lata temu, w listopadzie 2019 roku. Wykonawca miał 10 miesięcy na realizację zamówienia. Ostatecznie pracę trwały rok dłużej niż planowano. Dopiero w połowie września zniknęły stąd barierki. Centralną częścią nowego deptaka stanowi duży plac na wylocie z ul. Dyrekcyjnej. Tam, zgodnie z zapowiedziami miasta, mają być organizowane wydarzenia.

Tuż obok wyróżnia się stacja trafo zasłonięta cortenem. Pomiędzy parkingiem a placem są też ławki z wysokimi oparciami, obok których wybudowano fontannę. Została ona uruchomiona około miesiąc po otwarciu Dworcowej. To podziemna instalacja. Woda tryska z otworów w płytach z kilkudziesięciu dysz. Są one podświetlane diodami led, które zmieniają kolory. Fontanna jest zaprogramowania tak, że pełna sekwencja trwa kilka minut. Koszt przebudowy ul. Dworcowej to około 17 mln zł.


Tagi:

Komentarze

 1. Tori 18 października, 2021 at 6:30 pm - Reply

  Pozostało jedynie odliczać dni ,kiedy pierwsze auto wjedzie do fontanny. Robimy zakłady kiedy?

  • Piotr 18 października, 2021 at 6:58 pm Reply

   Obawiam się że po jakichś większych lodach śniegu.
   Oby się tylko nie zapadła, jak płyty na rynku… To był sztos ;))

 2. Piotr 18 października, 2021 at 12:37 pm - Reply

  Nareszcie UM Katowice, rozczarował nas pozytywnie 😉
  Panie redaktorze, może Pan spróbować zasięgnąć języka, czy jest jakiś przewidywany termin, zakończenia prac na obiekcie Likusow oraz czy prawdę jest, iż E-pione po sprzedaży działki na Tysiącleciu, zabiera się za swój zespół kamienic ?

Dodaj komentarz

*
*