Reklama

Dwie estakady na wylocie z tunelu na al. Roździeńskiego. To jeden z wariantów przebudowy drogi

Łukasz Kądziołka
Miasto szykuje się do dużego drogowego projektu. Chodzi o przebudowę wylotu z tunelu na al. Roździeńskiego. Budzący duży sprzeciw wśród mieszkańców pomysł był jednym z punktów kampanii wyborczej. Teraz Katowice chcą zamówić drogową animację.

W połowie ubiegłego roku odbyły się konsultacje społeczne dotyczące przebudowy wylotu z tunelu w kierunku wschodnim.  Realizacja tak dużej drogowej inwestycji oznaczałaby duże zmiany dla kierowców poruszających się drogą, którą dziennie przejeżdża średnio ponad 100 tys. samochodów. To także duże zmiany dla mieszkańców, zwłaszcza osób mieszkających na os. Gwiazdy. Dlatego na Platformie Konsultacji Społecznych pojawiło się dużo krytycznych uwag do tego pomysłu. Mieszkańcy „gwiazd” obawiają się, że przebudowa będzie się wiązała z przesunięciem ekranów akustycznych w stronę bloków. To wymagałoby usunięcia zieleni i zlikwidowania miejsc parkingowych na osiedlu. Od tamtej pory o pomyśle było cicho. Rada Jednostki Pomocniczej w Zawodziu prosiła o zorganizowanie spotkania informacyjnego. Jak powiedziała nam przewodnicząca rady Anna Kurzydło, pod koniec listopada miasto zapowiedziało, że prezydent Marcin Krupa zaprosi mieszkańców na takie spotkanie. Jednak najpierw miasto musi przygotować materiały, aby zaprezentować zakres i szczegóły inwestycji. Na razie termin nie został ustalony, ale niedługo zapowiadanych materiałów może być więcej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przebudowa wylotu z tunelu na al. Roździeńskiego. Mieszkańcy boją się o parkingi i zieleń

W tym tygodniu sprawa przebudowy wylotu z tunelu na al. Roździeńskiego powróciła z powodu zapytania ofertowego. Urzędnicy chcą zamówić animację lub wizualizację drogową, która najprawdopodobniej pozwoli im podjąć decyzję o ostatecznym kształcie inwestycji.

Materiałem wyjściowym dla firmy, która zostanie wyłoniona, ma być opracowana ponad 2 lata temu koncepcja. Dokładnie jej drugi wariant, który zakłada budowę dwóch estakad. Jedna miałaby umożliwić dojazd do centrum Katowic od strony Mysłowic osobnym pasem ruchu poprowadzonym estakadą, a druga zapewniłaby zjazd w kierunku Tychów dla samochodów jadących lewym pasem po wyjeździe z tunelu. Poza tym konieczna byłaby likwidacja stacji benzynowej położonej pomiędzy drogami węzła, a tunel dla pieszych łączący os. Gwiazdy z ul. Markiefki zostałby przedłużony. Połączenie DK79 z ul. Bagienną zostałby utrzymane tak jak obecnie.

Zapytanie ofertowe zostało opublikowane przez katowicki urząd miasta w środę. Chętne firmy mają nieco ponad tydzień na przygotowanie swoich propozycji, bo 6 lutego zaplanowano otwarcie ofert cenowych. Później wybrany wykonawca będzie miał miesiąc od momentu podpisania umowy na realizację zamówienia.


Tagi:

Komentarze

 1. Kris 22 lutego, 2021 at 8:55 am - Reply

  Pytania 2.
  1.
  Jaka alternatywa jazdy z ul. Bogucickiej w kierunku Mysłowic (wg tej koncepcji).
  2.
  Czemu inwestycja ma kosztować 95 mln raptem za 2 estakady?, jak jeden z etapów trasy NS w Rudzie (ostatni odcinek), jest wyceniany za 115 mln a zakres jest o wiele większy niż w Katowicach?

 2. Krzysztof 3 lutego, 2020 at 5:00 pm - Reply

  Kombinacje przy tuneliku to zabawa dzieci w piaskownicy. Potrzebna jest pilnie kilku pasmowa droga z Bytomia do Częstochowy przez Katowice i Sosnowiec. Cztery pasy w jedną i cztery w drugą stronę ze zjazdami i obwodnicami do kilku dużych miast. To spowoduje rozładowanie największych korków pomiędzy kilkoma dużymi miastami aglomeracji. I takimi sprawami powinni zająć się ludzie którzy są odpowiedzialni za aglomerację. Takie doraźne działania wydłużenia i poszerzenia to jest dobre na wschodzie gdzie niema ludzi, aut i dróg.

 3. adalbert 3 lutego, 2020 at 11:41 am - Reply

  Tunel jest za króki. Zjazd na Bogucicką nie jest potrzebny bo istnieje połączenie Gwiazd z DTŚ na wcześniejszym węźle Dudy Gracza.
  Niewydolność DTŚ w tym miejscu była oczywista jeszcze na etapie projektu zanim otwarto tunel w 2006 roku.

 4. Art KaCe 2 lutego, 2020 at 1:21 pm - Reply

  A estakada lub osobny pas z lewego pasa od Dudy-Gracza na kierunek Sos Angeles ? Korki powodują mieszanie sie kierunków i brak możliwości wjazdu do tunelu za rondem. Z prawego na lewy i odwrotnie. Mogloby to usprawnić ruch gdyby możliwość jazdy na SO byla bezkolizyjna z ul. DUDY-Gracza i Roździeńskiego. Uproszczenie moje ale szybsze i tańsze, bo generalnie caly węzeł nadaje sie do przbudowy. Um chce wejść z robotami przu gwiazdach a zaraz GDDKIA wejdzie z przebudową węzła i będziemy marzyć o takich korkach jakie mamy teraz.

 5. espero 2 lutego, 2020 at 1:10 pm - Reply

  Im więcej dróg szybkiego ruchu w centrum tym większy ruch kieruje się na nie i tym większe korki. Kazdy urbanista to wie. Na Zachodzie już dawno stawiają na transport publiczny a samochody w mieście to przeżytek.

 6. Jerzy A. K 2 lutego, 2020 at 10:17 am - Reply

  Pomysl zjeszcze bardziej ostrym zakretem w prawo na Murckowska jest przykladem niezrozumienie zasad plynnosci ruchu. Wlasnie dlatego sa juz teraz korki. Obecny zjazd jest juz nie mal pod kątem prostym, trzeba zeolnic do ok 30km/h a autobusy i ciezarowki jeszcze wolniej go pokonuja. To spowalnia ruch, teorzy sie zator ktory siega w godzinach szczytu az pod ulice Dudu Gracza. Dlaczego projektami nie moga zajac sie profesjonalisci???

Dodaj komentarz

*
*