Reklama

Dwa katowickie baseny mają swoje nazwy. Wybrał je prezydent

Na zdjęciu Basen w Burowcu.

Ł. K.
Katowice nazwały miejskie baseny. Swoje propozycje na nazwy dla dwóch nowych obiektów mogli przesyłać mieszkańcy. Urzędnicy otrzymali ponad 100 propozycji. Jednak ostatecznego wyboru dokonał prezydent Marcin Krupa.

Dwa miejskie baseny w Katowicach otrzymały nazwy. Do przesyłania swoich pomysłów urzędnicy zachęcali mieszkańców w październiku. Mieli oni na to 10 dni. W tym czasie do urzędu wpłynęło ponad 100 propozycji na nazwy dla basenów przy ul. Kościuszki w Brynowie i ul. Konnej w Burowcu. – Wiele nazw było oryginalnych i nawiązywało np. do słów z języka śląskiego. Pojawiły się m.in. “Yntka”, “Badyhala Szmaterlok” czy “Pyrlik” i “Żelosko” – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice. Były też takie, które nawiązywały do postaci Wojciecha Korfantego, św. Barbary czy Tadeusza Kościuszki. Spośród wszystkich pomysłów mieszkańców urzędnicy postanowili wybrać kilkanaście, ich autorzy dostaną miejskie gadżety – torbę “Katowicka Moderna”, kalendarz, smycz i skarpety. Jednak miasto postawiło na oczywiste i proste nazwy. – Prezydent Marcin Krupa przychylił się do próśb mieszkańców, by nazwy basenów ukazywały także kontekst dzielnicowy. W związku z tym już niedługo katowiczanie będą korzystać z “Basenu Burowiec” i “Basenu Brynów” –  wyjaśnia Stachura.

Nazwy już są, ale na otwarcie trzeba jeszcze poczekać. Dwa tygodnie temu pisaliśmy o tym, na jakim etapie są prace i kiedy najprawdopodobniej pływalnie zostaną uruchomione. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. tomasz 26 lutego, 2020 at 10:29 pm - Reply

  Bardzo dziwne że oba baseny mają prawie ,,bliźniacze ,, nazwy Basen Burowiec Basen Brynów – co to za nazwa ŻADNA ! mogło pozostać basen i tyle – ale ktoś dostał nagrody za WSPANIAŁE nazwy dwóch basenów prawie takie same – cud nad Rawą !!! i jak tu nie mówić o manipulacjach ?? Inne nazwy były złe ? Jakie były ? Bo te wybrane nijak nie odzwierciedlają społeczności tutaj mieszkającej ….. W artykule jest pyrlik czy żelozko chyba bardziej pasują ale nasz prezydent chyba wstydzi się ŚLĄSKOŚCI i takie nazwy basenu by po prostu nie ,,przeszły ,, a byłyby nasze śląskie i trafne co do architektury obiektu . Te nazwy w ogóle nie są nazwami – basen przypisany do dzielnicy – więc po co angażować ludzi do wymyślania nazw obiektów ? pytanie do Prezydenta Katowic – jakie gratyfikacje dostała osoba która wymyśliła te ,,wspaniałe ,, nazwy basenów z tytułu konkursu na nazwę ?

 2. Lk 9 stycznia, 2020 at 4:14 pm - Reply

  Najgorsxy prezydent w polsce to pan Krupa powinien podac sie dawno do dymisji nie umi sobie poradzic w zarzadzaniu takim miastem jak Katowice.

 3. AA 9 stycznia, 2020 at 3:39 pm - Reply

  Hehe – widać polot Pana Prezydenta jak w Tychach gdzie po miesięcznym konkursie wybrano najmniej kreatwyną nazwę Park Wodny Tychy.
  Propozycje były zacne: Opóźniony, Odwleczony, Szpyrka 1 (na cześć dyrektora nieistniejących jeszcze basenów), Erbudzik (na cześć wykonawcy który udawał że buduje, którego miasto wykopało po roku “nicnierobienia” i jeszcze zapłaciło)

Dodaj komentarz

*
*