Reklama

Duży krok w kierunku poprawy oferty kolejowej w Katowicach. Będą trzy inwestycje

Łukasz Kądziołka
W Katowicach szykują się trzy duże kolejowe inwestycje. Dzisiaj spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podpisała z samorządami umowy, które gwarantują im finansowanie. Łącznie to 6 projektów za 1,5 miliarda złotych.

Niedawno informowaliśmy o tym, że w Katowicach powstaną 4 nowe przystanki. Na południu miasta – w dzielnicach, gdzie jeszcze w latach 90. kursowały pociągi pasażerskie, a teraz przewożone są tylko towary – mają powrócić połączenia kolejowe. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała pod koniec listopada, że podpisała 4 umowy z wykonawcą, który zaprojektuje i wybuduje 4 przystanki na linii kolejowej nr 142 łączącej Tychy z Ligotą. Będą to: Katowice Ochojec, Katowice Murcki, Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Saska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ochojec, Murcki, Kostuchna i Podlesie. Nowe przystanki kolejowe powstaną w Katowicach

Podpisanie umów z programu Kolej Plus.

To realizacja tzw. programu przystankowego zainicjowanego przez rząd dwa lata temu. Teraz ta sama linia będzie objęta kolejnym rządowym programem pod nazwą Kolej Plus. To będzie oznaczało nie tylko dobudowę torów tak, aby pociągi mogły się mijać na wyżej wymienionych przystankach. Inwestycja obejmie także prace polegające na budowie skrzyżowań dwupoziomowych. – Bardzo się cieszę, że ten potencjał linii 142 uda się w końcu wykorzystać. Co ważne, te punkty styku linii kolejowej z układem drogowym będą bezkolizyjne – mówił Bogumił Sobula, wiceprezydent Katowic, po podpisaniu umowy ze spółką PKP PLK. Inwestycja ma kosztować 140 mln zł. To jedna z 6 podpisanych dzisiaj umów i nie jedyna, która będzie realizowana w Katowicach.

Z programu Kolej Plus powstaną też przystanki na linii kolejowej przebiegającej pomiędzy Gliwicami a Katowicami przez Rudę Śląską Kochłowice. O „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice – Ruda Kochłowice – Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice – Ruda Kochłowice, 164 na odcinku Ruda Kochłowice – Hajduki i 651 Hajduki – Gottwald” wnioskowała Ruda Śląska. To alternatywa dla bardzo obciążonej dużym ruchem kolejowym linii nr 137 Gliwice-Katowice. W ramach tej inwestycji mają powstać przystanki: Gliwice os. Wyzwolenia, Zabrze Makoszowy, Ruda Bielszowice, Ruda Halemba, Ruda Wirek, Ruda Kochłowice, Chorzów Hajduki. Pociągi z Kochłowic do Katowic mają dojeżdżać w 18 minut. Wartości inwestycji to ponad 350 mln zł.

Ostatnią kolejową inwestycją z rządowego programu, która zahaczy o Katowice jest dobudowa drugiego toru pomiędzy Katowicami Piotrowicami a Orzeszem Jaśkowicami. W ramach zadania wybudowane zostanie 20 km toru i sieci trakcyjnej, co ma zwiększyć przepustowość na linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Rybnikiem. Powstaną nowe przystanki w Mikołowie: Kamionka, Reta i Osiedle Mickiewicza. Ten projekt wyceniono na ok. 460 mln zł.

Tylko w przypadku połączenia przez Rudę Śląską Kochłowice do Katowic inwestycja ma być realizowana w formule projektuj-buduj. W przypadku pozostałych, na razie będą to przetargi na projekty. Jak mówi Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji w PKP PLK, dopiero po zaprojektowaniu będzie wiadomo, co dokładnie uda się wybudować. Choć spółka nie obawia się rosnących cały czas kosztów. – Nie obawiamy się aż tak wzrostu cen, bo przy kalkulacjach i szacowaniu kosztów Kolej Plus zakładaliśmy 15-procentowy wzrost w ramach waloryzacji i też przewidywaliśmy 15% kosztów na wydatki nieprzewidziane, więc jest to taki bufor, który być może nas ochroni przed negatywnym wpływem aktualnej sytuacji – uważa Bresch.

15% to również minimalny wymagany w programie Kolej Plus wkład własny gmin. Jednak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia przygotowywała z miastami wnioski tak, żeby otrzymały jak najwyższą punktację w konkursie. Dlatego zadeklarowano na wszelki wypadek zwiększone finansowanie ze strony wnioskujących. W przypadku jednego z projektów to nawet 25%. Koszt wkładu własnego pokryje właśnie metropolia. Jednak, żeby wniosek mógł przejść pozytywną weryfikację, wymagana była też deklaracja przewoźnika, że po zakończeniu inwestycji z Kolej Plus na liniach kolejowych będą kursować przynajmniej po 4 pary pociągów na dobę. Taką deklarację Kolei Śląskich też udało się uzyskać. Pytanie tylko, czy przewoźnik będzie w stanie dołożyć aż tyle połączeń w rozkładzie. – Współpracujemy z marszałkiem i Kolejami Śląskimi nad ofertą, którą będziemy chcieli przedstawić pasażerom. Na razie jesteśmy w fazie negocjacji. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy mogli mówić o konkretnych rozwiązaniach – mówi Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Na razie nie ma alternatywy dla linii nr 137 Katowice-Gliwice.

Wszystkie inwestycje z Kolej Plus powinny zostać zrealizowane do końca 2028 roku. Łącznie podpisano dzisiaj 6 umów o wartości 1,5 mld zł. Metropolia na kolejowe projekty wyłoży ok. 300 mln zł. Poniżej opisy i grafiki dotyczące pozostałych inwestycji.

Nowe połączenie Bytomia z Rudą Śląską


Budowa nowej łącznicy kolejowej usprawni połączenie Bytomia z Zabrzem i Rudą Chebzie oraz Katowicami. Podróż pociągiem z Bytomia do Rudy Chebzie zajmie 10 min. To będzie nowe, atrakcyjne, bezpośrednie połączenie miast. Zwiększy się dostęp do kolei, dzięki budowie nowych przystanków Ruda Orzegów oraz Bytom ul. Zabrzańska. Projekt obejmuje budowę 5 km nowych linii kolejowych oraz modernizację 4 km linii między Zabrzem Biskupicami a Rudą Chebzie (nr 189). Szacowana wartość przedsięwzięcia to ponad 270 mln zł. Pełna nazwa zadania „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowych łącznic Kuźnica – Bytom Bobrek Wsch. w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie/Zabrze – Bytom, w tym budowa nowych p.o. Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska” – wnioskodawca Miasto Bytom.

Kolej wróci do centrum Pyskowic

Kolejowe połączenie stacji Pyskowice i Pyskowice Miasto umożliwi budowa zelektryfikowanej linii. Mieszkańcy centrum Pyskowic zyskają wygodny dojazd do Katowic przez Gliwice w czasie ok. 45 min. Odbudowa stacja Pyskowice Miasto zapewni lepszy dostęp do pociągów także osobom o ograniczonej możliwości poruszania się. Szacowana wartość zadania to 94 mln zł. Pełna nazwa „Odbudowa rozebranej linii kolejowej nr 198 Pyskowice – Pyskowice Miasto dla przywrócenia połączenia na trasie: Katowice – Gliwice – Pyskowice Miasto”- wnioskodawca Miasto Pyskowice.

Rozwój połączeń kolejowych na terenie Dąbrowy Górniczej

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mieć jeszcze lepszy dostęp do pociągów. Zostanie odbudowany przystanek Dąbrowa Górnicza Tworzeń na linii Dąbrowa Górnicza Strzemieszyce – Dąbrowa Górnicza Huta Katowice. Linia zostanie przedłużona do stacji Dąbrowa Górnicza. Dodatkowy tor dla połączeń aglomeracyjnych usprawni ruch kolejowy m.in. w Gołonogu między Dąbrową Górniczą a Katowicami. Zadanie ma wartość ok. 120 mln zł. Pełna nazwa „Rewitalizacja linii kolejowej nr 162 na odcinku Dąbrowa Górn. Strzemieszyce – Dąbrowa Górn. Huta Katowice (p.odg.) oraz jej odbudowa na dalszym odcinku do stacji Dąbrowa Górnicza, wraz z odbudową przystanku osobowego D.G. Tworzeń i rozbudową przystanku osobowego D.G. Gołonóg” – wnioskodawca miasto Dąbrowa Górnicza.


Tagi:

Komentarze

 1. Madry 6 grudnia, 2022 at 2:24 pm - Reply

  P Śl ty sie z choinki urwales sam jestes smieszny haha skąd was biora?! tylko krytykować i madrowac sie, przynajmniej cos powstanie a nie ja bym to zrobil lepiej. To zrób fundnij za swoje jak takis mądry

 2. P Śl 5 grudnia, 2022 at 10:32 pm - Reply

  Kolejne utopione pieniądze w kolej bez pomyślunku. Czekam z utęsknieniem jak wyjedzie pierwszy pociąg do Pyrzowic, bo już w sierpniu prace były mocno zaawansowane, to będzie spektakularna klęska 🙂

  • Madry 6 grudnia, 2022 at 8:42 am Reply

   jak utopione? co za bzdury?! to będzie kolej miejska. Na podstawie koncepcji koleji metropolitarnej GZM.
   https://infogzm.metropoliagzm.pl/mapy/KKM.html

   • Daniel 6 grudnia, 2022 at 1:18 pm Reply

    Na pewno. To będzie kolej do portfeli urzędników PiS.

   • P Śl 6 grudnia, 2022 at 10:42 am Reply

    Mądry? 😀 Mądrego z daleko poznać –> “koleji” 😀 Kolej miejska? Hahaha, fest weź mnie nie rozśmieszaj. “Koszt wkładu własnego pokryje właśnie metropolia. Jednak, żeby wniosek mógł przejść pozytywną weryfikację, wymagana była też deklaracja przewoźnika, że po zakończeniu inwestycji z Kolej Plus na liniach kolejowych będą kursować przynajmniej po 4 pary pociągów na dobę.” Hahaha, Przedsmak tej kolei widać na trasie Bytom – Gliwice, drogo, rzadko tragicznie. Już nie mówiąc o samych szlakach. Łączenie Bytomia z Chebziem albo ten południowy szlak do Gliwic, kto tym będzie jeździł? Ładnie to wygląda co najwyżej na papierze, bo ten szlak wiedzie przez totalne zadupia, Pola, lasy i trochę domków jednorodzinnych. Jedyne osiedla to Ligota, Kokociniec i Sośnica, ale żeby ludzie byli chętni tym jeździć to musi jeździć często i tanio, a to jest bardzo wątpliwe.

Dodaj komentarz

*
*