Reklama

Deweloper zaczyna rozbiórkę „brutala” na os. Paderewskiego. Murapol nie zdradza szczegółów

Redakcja
Trwają przygotowania do rozbiórki ostatniego „brutala” w Katowicach. Na os. Paderewskiego deweloper chce postawić „coś” w tym miejscu, ale nadal nie zdradza, co.

Dla niektórych ten obiekt szpecił okolicę, dla innych był perłą architektury. Po wyburzeniu dworca stał się jedynym przedstawicielem nurtu powstałego po II wojnie światowej – brutalizmu. O budynku przy ul. Granicznej 32 zrobiło się głośno w kwietniu, kiedy okazało się, że nowy właściciel uzyskał pozwolenie na rozbiórkę. Teraz przystąpił do tych prac. Trwają przygotowania do wyburzenia gmachu Śląskiego Instytutu Naukowego. Sama instytucja powstała w 1957 roku i zajmowała się m.in. badaniami z zakresu historii, folklorystyki i kultury głównie Górnym Śląsku. Budowę gmachu przy ul. Granicznej zakończono w 1977 roku. Został on zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza, który ma w swoim dorobku inne znane katowickie obiekty, m.in. kino Kosmos, Ślizgowiec, „Niebieski bloki” w Koszutce czy znajdujące się obok siedziba Biblioteki Śląskiej oraz os. Paderewskiego. Instytut został zamknięty w 1992 roku. Budynek zmieniał właścicieli i popadał w ruinę.

W zeszłym roku kupiła go spółka Murapol. Biorąc pod uwagę jej dotychczasową działalność, powstaną tu mieszkania. Zapytaliśmy dewelopera, ile ich będzie i jak zostanie zagospodarowany teren po „brutalu”, ale odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Jak powiedziała Dominika Kurzawa, specjalista ds. PR w Murapolu, jest za wcześnie na podawanie szczegółów. Już w grudniu 2021 spółka Murapol Real Estate, związana z grupą kapitałową, złożyła wniosek dotyczący budowy „budynku zamieszkania zbiorowego”. Jednak do tej pory nie uzyskała zgody. Jak wskazuje nazwa we wniosku, będzie to najprawdopodobniej tylko jeden obiekt mieszkalny.

Obecnie teren wokół „brutala” jest ogrodzony. Trwa oczyszczanie wnętrza ze śmieci. Wycięto też niektóre niewielkie drzewa o małych obwodach pni. Jak wynika z tablicy informacyjnej, wyburzanie obiektu ma potrwać do 20 września. Niewykluczone, że deweloper przekaże pierwsze informacje o planowanej inwestycji dopiero w momencie uruchomienia sprzedaży mieszkań.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 2 sierpnia, 2022 at 1:54 pm - Reply

    Pewnie takie samo dziadostwo jak na Puławskiego !!!

Dodaj komentarz

*
*