Reklama

Czytniki kart płatniczych w autobusach i tramwajach. Trwają testy

Łukasz Kądziołka
Zarząd Transportu Metropolitalnego przygotowuje się do wprowadzenia czytników kart płatniczych. Można z nich korzystać na razie na dwóch liniach. W przyszłości zapłacić kartą za bilet będzie można w każdym autobusie i tramwaju.

Jedna linia tramwajowa i jedna autobusowa została wyposażona w urządzenia z logo Mennicy Polskiej. Czytniki kart to rozwiązanie, które jest dostępne w wielu dużych polskich miastach. Teraz testuje je Zarząd Transportu Metropolitalnego. – Działania zmierzające do wprowadzenia płatności kartą w pojazdach ZTM prowadzone są dwutorowo. Z jednej strony mówimy o projekcie pilotażowym, realizowanym z Mennicą Polską, a z drugiej strony o rozszerzeniu systemu ŚKUP o tę funkcjonalność – informuje Zbigniew Anioł z departamentu promocji i komunikacji społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Operator czytników, czyli Mennica Polska, pobiera prowizję za każdy sprzedany bilet. Pula pieniędzy przeznaczonych na testy została obliczona tak, żeby potrwały one rok. Jednak mogą się one zakończyć wcześniej. Wszystko zależy od tego czy rozwiązanie przypadnie do gustu pasażerom. W tym czasie czytniki będą dostępne w 14 tramwajach i 14 autobusach.
Aby zapłacić za bilet w pojazdach, należy wybrać rodzaj biletu i przyłożyć swoją kartę płatniczą. Bilet zostanie zapisany na karcie. W przypadku kontroli pasażer musi zbliżyć kartę do czytnika, w który jest wyposażony kontroler. Na ekranie urządzenia wyświetlą się informacje o zakupionym bilecie. Jak podkreśla ZTM, dla kontrolera nie są widoczne żadne inne dane jak numer karty czy dane właściciela.

Na razie trwają szkolenia pracowników i testy urządzeń. Jeśli wszystko będzie działało sprawnie, to czytniki w tramwajach linii nr 14 oraz linii autobusowej nr 297 zostaną uruchomione jeszcze w styczniu. Należy pamiętać, że na razie za pomocą czytników będzie można zapłacić za bilety strefowo-czasowe, ale bez możliwości przesiadek. Po pilotażu ZTM ma przeanalizować jak sprawdziło się takie rozwiązanie i wtedy podjąć decyzję o zainstalowaniu czytników na kolejnych liniach tramwajowych i autobusowych. Wiadomo już, że kartą za bilety będzie można zapłacić wcześniej w pojazdach dawnego MZK Tychy. Do końca czerwca zainstalowane zostaną czytniki ŚKUP, które pod koniec tego roku będą posiadały funkcję płatności kartą płatniczą.


Tagi:

Komentarze

  1. Przemek 19 stycznia, 2019 at 9:30 pm - Reply

    Wieś, nie metropolia… W takiej choćby Łodzi biletomaty w autobusach i tramwajach funkcjonują już chyba z 5 lat. Kupić można wszystkie obowiązujące bilety, w tym miesięczne, nie ma żadnych ograniczeń przesiadkowych, płatność kartą zbliżeniową. Dla mnie bomba.

  2. Grzegorz 18 stycznia, 2019 at 10:36 pm - Reply

    We Wrocławiu wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej wyposażone są w te urządzenia i nie było konieczności dokonywania jakichkolwiek testów pasażerskich preferencji. Zainstalowano i już. System przyjął się doskonale. Wprowadzenie przez katowicki ZTM możliwości opłaty za przejazd jedynie na dwóch liniach A297 i T14 to kpina. Skoro ZTM informuje, że na tych biletach nie będzie możliwości przesiadki ciekawe czy zostaną zablokowane funkcje sprzedaży pozostałych biletów niż na 1 miasto za 3 zł/1,50 zł. Obawiam się, że byli pracownicy KZK GOP pracujący nad tym tematem nie wzięli pod uwagę tej ważnej kwestii. Już widzę tłumy pasażerów składających odwołania od nałożonych opłat dodatkowych…

Dodaj komentarz

*
*