Reklama

Coraz więcej żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kolejni złożyli przysięgę

Redakcja
Prawie 60 osób złożyło dziś w Gliwicach przysięgę wojskową.  Tym samym, zostali żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której dowództwo znajduje się w Katowicach. ŚBOT jest częścią Wojsk Obrony Terytorialnej.

Przez ostatnie 16 dni poświęcając swój prywatny czas uczestniczyliście w bardzo intensywnym szkoleniu wojskowym, w trakcie którego wasze postanowienie, aby zostać żołnierzem, było poddawane próbie –  powiedział podczas uroczystej przysięgi wojskowej  dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas. – Musicie być przygotowani na to, że dalsze treningi, być może jeszcze cięższe, spowodują, że to co dziś wydaje wam się trudne, za kilka miesięcy będzie przychodzić z łatwością. Każde szkolenie da wam poczucie pewności, ale także pokorę, gdy zdacie sobie sprawę jak wiele jeszcze musicie się nauczyć.

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni prawie 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. W 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyły się już dwa szkolenia podstawowe, tak zwane „szesnastki” i wyrównawcze dla osób, które już wcześniej służyły w wojsku i składały przysięgę.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty. W Bytomiu znajdować się będzie Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się
w Katowicach.

W sumie w województwie śląskim służy obecnie ponad 260 żołnierzy WOT. Ponad 50% z nich jest między 31 a 40 rokiem życia. Średnia wieku to 33 lata. Wśród nich są między innymi górnicy, leśnicy, taternicy i tancerze.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*