Reklama

Będzie podwyżka opłat za odbiór śmieci

G. Ż.
Nie 14, a 21,30 zł za segregowane oraz 42,60 zł zamiast 20 za niesegregowane. To nowe ceny za odbiór śmieci w Katowicach. Na ich wprowadzenie muszą się jeszcze zgodzić radni, ale to tylko formalność. Nowe stawki zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Decyzja o podwyżce nie jest łatwa, ale nie możemy dłużej zwlekać. Poprzedziliśmy ją drobiazgowymi wyliczeniami i analizami. Chcemy, aby system przetwarzania odpadów w Katowicach, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju, nadal tak dobrze działał. Szereg przykładów, także z zagranicy pokazuje, że nieodpowiedzialne decyzje w kwestii gospodarki odpadami przynoszą złe konsekwencje. Jednocześnie informuję, że w związku z wprowadzaniem nowych stawek, osoby najmniej zamożne będą mogły się ubiegać o zwiększenie dodatku mieszkaniowego – mówi Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic.

Jak informuje urząd miasta, jest pięć podstawowych powodów podwyżki cen za odbiór śmieci:

– wzrost kosztów energii i kosztów paliwa – tylko w tym roku opłata za MWh, jaką płaci Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wzrosła o 59%, a ceny oleju napędowego w przedziale czasowym 2013-2019 wzrosły o ok. 34%.

– wzrost płacy minimalnej – o 41% w porównaniu z rokiem 2013, z prognozowanymi wzrostami w latach kolejnych

– podwyższenie standardów, m.in. recyklingowych,wynikających z rozporządzeń UE. W ciągu 6 lat poziom segregacji śmieci w Katowicach wzrósł o 22%. Obecnie wymagany poziom recyclingu wynosi 40%, a w 2020 roku UE wymaga już 50% recyklingu, co oznacza konieczność poniesienia kolejnych nakładów m.in. na zatrudnienie i infrastrukturę

– wzrost stawek opłaty marszałkowskiej, czyli opłat za korzystanie ze środowiska, jakie pobiera Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – w przypadku tzw. stabilizatu w okresie 2013-2020 stawka ta wzrosła o 630%, a w przypadku pozostałych odpadów o 139%.

– zmiany prawne generujące dodatkowe koszty – regulacje po pożarach składowisk, dotyczące bezpieczeństwa, przepisy związane z wymaganym udziałem pojazdów elektrycznych lub gazowych we flocie oraz wymogi dotyczące kontroli wizyjnej (montaż kamer na wysypiskach)

Na podniesienie cen odbioru śmieci w Katowicach muszą się jeszcze zgodzić radni. Uchwała w tej sprawie musi zostać podjęta jeszcze w tym roku, żeby nowe ceny mogły zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020.

Z naszych informacji wynika, że już od wielu miesięcy trwały rozmowy i negocjacje na linii MPGK – urząd miasta w sprawie podniesienia cen za odbiór śmieci. System, który w założeniu powinien się bilansować, miał coraz większą dziurę. Na jednej z ostatnich sesji rady miasta doszło do zmian w budżecie, zgodnie z którymi MPGK dostanie od września do grudnia 2019 dodatkowe 5,6 mln zł, żeby pokryć straty ponoszone za realizacji umowy na odbiór odpadów.

Podwyżka opłaty za odbiór śmieci będzie pierwszą od 6 lat.


Tagi:

Komentarze

 1. Krzysztof 31 października, 2019 at 9:07 pm - Reply

  Mafia śmieciowa w NY to najlepszy biznes i zarobki w mieście. Czynsze w Katowicach szybują w górę jak w Warszawie a dodatkowo jeszcze śmieci nieźle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. dydzio 31 października, 2019 at 8:11 pm - Reply

  „– wzrost płacy minimalnej – o 41% w porównaniu z rokiem 2013” miałoby to sens, gdyby ktokolwiek w Katowicach zarabiał płacę minimalną… a nie, czekaj… Może gdyby w spółkach miejskich jak MPGK zarabiano godziwe pieniądze, to cena śmieci nie zależałaby od minimalnej krajowej.

 3. P 31 października, 2019 at 7:30 pm - Reply

  Miasto jako miasto piękne tylko LUDZIE BRUDASY KTÓRZY NAWET SMOECI JIE UMIA WYRZUCAĆ!!!! Czas najwyższy by ludzie nauczyli się segregacji!!!!! A JAK DO NICH TRAFIĆ TYLKO PRZEZ KIESZEŃ I BARDZO DOBRZE!! Popieram 100000%… Ja bym jeszcze wprowadził na domkach kontrolę. Gdy sam popiół to mandat i zapytanie gdzie śmieci!! Mandat nie tys. A 10 tys i już sąsiad sąsiada by pilnował

 4. po co wam imie 31 października, 2019 at 4:34 pm - Reply

  Szukaja pieniedzy na pokrycie pisowskiego 500 plus, porazka, banda zlodzieji, a idioci jeszcze na nich glosowali:/ i jak w tym kraju ma byc dobrze

  • Grzegorz Żądło 31 października, 2019 at 4:44 pm Reply

   Pieniądze z programu 500 plus pochodzą z budżetu centralnego, a pieniądze z opłaty śmieciowej trafiają do samorządu. Mogę jeszcze w czymś pomóc?

 5. Ss 31 października, 2019 at 1:05 pm - Reply

  Banda zlodzieji w katowicach syf na wszystkich ulicach a oni jeszcze podwyzki robia najgorsze miasto do zycia to katowice !!! Brud i syf !! Na nic pomagaja sponsorowane artykuly na onecie jak to super sie tu mieszka he he stek klamst statystyki pokazuja co innego ile co roku mieszkancow jest mniej !!! Juz katowice wypadlo z 10 najwiekszych miast to mowi samo za siebie!!!!

  • m 31 października, 2019 at 4:10 pm Reply

   To się wyprowadź jak Ci tak źle w Katowicach. Krzykaczy i maruderów w mieście nie brakuje.

   • Anna 31 października, 2019 at 6:28 pm Reply

    Czemu się ma wyprowadzać? Żeby banda z UM dalej mogła robić swoje. Dobrze mówi, a Ty na pewno masz kogoś w UM, że tak bronisz.

 6. omg 31 października, 2019 at 12:36 pm - Reply

  Pozwole sobie przypomnieć jeszcze, że MPGK w 2017 roku zostało gownym sponsorem GKS-u Katowice i przekazało na ten cel 1,2 mln złotych!

 7. omg 31 października, 2019 at 12:30 pm - Reply

  – „ceny oleju napędowego w przedziale czasowym 2013-2019 wzrosły o ok. 34%”

  Ciekawe jak to zostało policzone? Czyżby wzięto najniższa cenę z tego przedziału? Średnia roczna cena oleju napędowego w 2013 roku wyniosła ok 5,50 zł. Dzisiaj olej jest o 10% tańszy.

  30% taniej niż obecnie było tylko przez 2 miesiące 2016 roku!

Dodaj komentarz

*
*