Reklama

Będzie błyskawiczny remont ulicy ul. Mariackiej. Mechaniczne słupki nadal jednak nie będą działać

Grzegorz Żądło
Korzystając z ogólnokrajowej kwarantanny i niemalże zerowego ruchu na ul. Mariackiej, prezydent Katowic podjął decyzję o przeprowadzeniu remontu jej nawierzchni. Odtworzona też zostanie zniszczona zieleń. Natomiast niedziałające od kilku lat mechaniczne słupki, które „wpuszczały” na Mariacką tylko te samochody, które zgodnie z prawem mają możliwość na nią wjechać, nadal nie będą działać.

Mariacka stała się deptakiem w 2008 roku, kiedy zakończył się jej kompleksowy remont. Wcześniej była śródmiejską ulicą przelotową. Użyte do wykonania nawierzchni granitowe płyty bardzo szybko zaczęły pękać i się kruszyć. Zresztą, podobnie jak na ul. Mielęckiego czy ul. Stanisława. Na dodatek, pod koniec 2016 lub na początku 2017 roku, zepsuły się mechaniczne słupki, które skanowały rejestracje samochodów i wpuszczały tyle te, które miały zezwolenie.

Pisaliśmy o tym w maju 2017 roku (kliknij TUTAJ). Jak informował nas Krzysztof Kaczorowski z biura prasowego UM Katowice, wymiana słupków miała być możliwa dopiero wtedy, kiedy wymieniana będzie nawierzchnia Mariackiej. Wstępnie było to planowane na rok 2018. Głos w tej sprawie zabrał też wiceprezydent Bogumił Sobula. – Rzeczywiście, logicznie byłoby te dwie sprawy załatwić jednocześnie, ale nie nastąpi to w przyszłym roku (czyli w 2018 – przyp. red.). Wcześniej chcemy przebudować ulice Dworcową i Tylną Mariacką – powiedział nam w maju 2017 wiceprezydent.

Okazuje się, że wprawdzie remont Mariackiej będzie, ale wymiany słupków już nie. Dlatego do planowanego zakresu prac bardziej pasuje słowo lifting. Ma on polegać na zdjęciu granitowych płyt i ułożeniu ich od nowa. Jeśli będzie trzeba, te zniszczone mają zostać wymienione.

– Poleciłem służbom miejskim, by czas epidemii, czyli moment w którym działalność wielu podmiotów jest ograniczona do minimum, a mieszkańcy spędzają większość czasu w domach, wykorzystać na przeprowadzenie liftingu Mariackiej. Remont rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do Świąt Wielkanocnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Remont przeprowadzi Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Na razie nie wiadomo ile będą kosztować prace, które obejmą odcinek od ul. Francuskiej do ul. Mielęckiego.

Mariacka ma też zostać gruntownie wyczyszczona. Po zakończeniu prac, Zakład Zieleni Miejskiej uzupełni zieleń w miejscach, w których została ona posadzona w 2008 roku, a do tej pory została już zniszczona.

Nie wiadomo czy ten lifting ma zastąpić planowany od kilu lat gruntowny lifting Mariackiej, a co za tym idzie, czy można w najbliższym czasie liczyć na wymianę zepsutych słupków.


Tagi:

Komentarze

 1. WOJTEK 1 maja, 2020 at 4:22 pm - Reply

  Nawierzchnia na ul.Mariackiej ,Mielęckiego, Stanisława to jedna wielka porażka.Za takie pieniądze remont-,,lifting” po paru latach użytkowania ?. Teraz szykuje się Dworcowa jeżeli zrobią jak na Mariackiej to będzie kolejny dowód jak można wydać miliony na inwestycje ,które nijak mają się do wizualizacji.Jakosc użytych materiałów i wykonawstwo pod psem.Ktos jednak roboty odebrał.

 2. Grucha 28 marca, 2020 at 9:21 am - Reply

  Kierowcy się ucieszą, będzie lifting darmowego parkingu na Mariackiej. Słupki tylko by przeszkadzały

 3. AA 27 marca, 2020 at 6:16 pm - Reply

  A za parę dni znów na ul. Mariacką „wjedzie betoniarka” tak jak ostatnio i cały „lifting” będzie można powtórzyć.

 4. Kuzyn 27 marca, 2020 at 4:58 pm - Reply

  Trzeba zapłacić 41mln. to trzeba oszczędzać.
  Ciekawe, w jakim stanie jest budżet miasta, bo wydaje mi się, że, w nie najlepszym i kasa świecić zaczyna pustkami. Rządy Uszika i kontynuacja jego rządów pod przewodnictwem Krupy zrobiły swoje.

Dodaj komentarz

*
*