Ruszyła realizacja unijnego projektu, który ma na celu zniwelować tzw. wyspy ciepła. Jedną z lokalizacji nowej zieleni jest katowicki rynek. Piesi muszą chodzić naokoło.
Po pierwszym, nieudanym, przetargu Zakładowi Zieleni Miejskiej udało się wyłonić wykonawcę pięciu zielonych przestrzeni. Chodzi o cztery przystanki w kilku dzielnicach i niewielki zieleniec na Rynku. Projekt UPSURGE jest finansowany przez Unię Europejską i zakłada wdrożenie modelowych rozwiązań opartych na naturalnych systemach (ang. NBS – Nature Based Solutions). Wybrano lokalizacje, które stanowią miejskie wyspy ciepła. Zielone punkty na mapie Katowic mają trzy cele: środowiskowy (zmniejszenie wyspy ciepła, zwiększenie retencji wody, zwiększenie różnorodności biologicznej), społeczny (pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie) i edukacyjny (stacje badawcze i tablice informacyjne edukujące społeczeństwo).
Zaczęła się już przebudowa przystanków autobusowych Ochojec Szpital i Dąb Kościół. Kolejne, które będą objęte inwestycją za 1,7 mln złotych, to: Katowice Jagiellońska i Park Śląski Ogród Zoologiczny. Trwają dopiero prace przygotowawcze, m.in. odbrukowywanie wokół wiat. Na wszystkich przystankach, zamiast istniejących wiat, zamontowane mają zostać nowe. Będą wyposażone w zielone dachy i w zależności od lokalizacji pojawią się przy nich rabaty roślinne i posadzone zostaną drzewa. Poza tym przystanki mają być wyposażone w urządzenia pomiarowe. W Ochojcu i na ul. Jagiellońskiej będą mierzyły jakość powietrza, a na przystankach przy ul. Chorzowskiej będą także stacje pogodowe. We wszystkich lokalizacjach staną infokioski, które będą wyświetlać te informacje.
Poza tym wygrodzony został już fragment rynku naprzeciwko dawnej siedziby Muzeum Śląskiego. Z tego powodu jest dość ciasno i trudniej przejść przez torowisko tramwajowe w kierunku sztucznej Rawy i placu Obrońców Katowic. Tu również zaczęło się od rozbiórki nawierzchni. W tym miejscu ma powstać niewielki zieleniec w kształcie trójkąta. Pojawią się dwa drzewa i sporo niskiej zieleni – rabaty z bylin i krzewów. Ustawione zostaną też dwie ławki naprzeciwko wejścia do byłego gmachu muzeum. Przy zielonej ścianie na skrzyżowaniu al. Korfantego i ul. Moniuszki również zostanie zamontowany infokiosk pokazujący aktualne warunki pogodowe.
Wykonawca ma na realizację projektu około 5 miesięcy. Przystanki i zieleniec powinny być gotowe w październiku.
Najpierw brukowali lali beton i nikt nie przewidzial ze to bedzie patelnia
W Dębie i koło Zoo też już widać, że się coś w temacie dzieje. Zobaczymy jaki będzie efekt. Bo na przykład na Brynowie koło basenu zielona wiata jest tak mała i tej zieleni tak niewiele, że trudno zauważyć tą zieleń.
Będzie tak potwornie jak ten nowy przystanek w Dąbrowie Górniczej czy gorzej? 😀
Super, że będzie zamiast betonu zieleń
Natomiast wybrano najdurniejsze miejsce: jest tam spory ruch pieszych, do kompletu mamy koniec drogi rowerowej wiec rowerzyści mieszają się z pieszymi i do kompletu jeszcze tramwaj
Miejsce gdzie będzie zieleń nie ma przeszkody przy torowisku jakim jest krawężnika wiec teraz jeszcze dodatkowo będzie utrudnienie dla starszych czy z problemami z poruszaniem się.