Reklama

Będą nowe drzewa na rynku. Z powodu budowy zieleńca jest trochę ciasno

Ł. K.
Ruszyła realizacja unijnego projektu, który ma na celu zniwelować tzw. wyspy ciepła. Jedną z lokalizacji nowej zieleni jest katowicki rynek. Piesi muszą chodzić naokoło.

Po pierwszym, nieudanym, przetargu Zakładowi Zieleni Miejskiej udało się wyłonić wykonawcę pięciu zielonych przestrzeni. Chodzi o cztery przystanki w kilku dzielnicach i niewielki zieleniec na Rynku. Projekt UPSURGE jest finansowany przez Unię Europejską i zakłada wdrożenie modelowych rozwiązań opartych na naturalnych systemach (ang. NBS – Nature Based Solutions). Wybrano lokalizacje, które stanowią miejskie wyspy ciepła. Zielone punkty na mapie Katowic mają trzy cele: środowiskowy (zmniejszenie wyspy ciepła, zwiększenie retencji wody, zwiększenie różnorodności biologicznej), społeczny (pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie) i edukacyjny (stacje badawcze i tablice informacyjne edukujące społeczeństwo).

Zaczęła się już przebudowa przystanków autobusowych Ochojec Szpital i Dąb Kościół. Kolejne, które będą objęte inwestycją za 1,7 mln złotych, to: Katowice Jagiellońska i Park Śląski Ogród Zoologiczny. Trwają dopiero prace przygotowawcze, m.in. odbrukowywanie wokół wiat. Na wszystkich przystankach, zamiast istniejących wiat, zamontowane mają zostać nowe. Będą wyposażone w zielone dachy i w zależności od lokalizacji pojawią się przy nich rabaty roślinne i posadzone zostaną drzewa. Poza tym przystanki mają być wyposażone w urządzenia pomiarowe. W Ochojcu i na ul. Jagiellońskiej będą mierzyły jakość powietrza, a na przystankach przy ul. Chorzowskiej będą także stacje pogodowe. We wszystkich lokalizacjach staną infokioski, które będą wyświetlać te informacje.

Projekt zieleńca na Rynku.

Poza tym wygrodzony został już fragment rynku naprzeciwko dawnej siedziby Muzeum Śląskiego. Z tego powodu jest dość ciasno i trudniej przejść przez torowisko tramwajowe w kierunku sztucznej Rawy i placu Obrońców Katowic. Tu również zaczęło się od rozbiórki nawierzchni. W tym miejscu ma powstać niewielki zieleniec w kształcie trójkąta. Pojawią się dwa drzewa i sporo niskiej zieleni – rabaty z bylin i krzewów. Ustawione zostaną też dwie ławki naprzeciwko wejścia do byłego gmachu muzeum. Przy zielonej ścianie na skrzyżowaniu al. Korfantego i ul. Moniuszki również zostanie zamontowany infokiosk pokazujący aktualne warunki pogodowe.

Wykonawca ma na realizację projektu około 5 miesięcy. Przystanki i zieleniec powinny być gotowe w październiku.


Tagi:

Komentarze

  1. grzegorz 19 czerwca, 2024 at 4:28 pm - Reply

    Najpierw brukowali lali beton i nikt nie przewidzial ze to bedzie patelnia

  2. Rafał R 19 czerwca, 2024 at 8:40 am - Reply

    W Dębie i koło Zoo też już widać, że się coś w temacie dzieje. Zobaczymy jaki będzie efekt. Bo na przykład na Brynowie koło basenu zielona wiata jest tak mała i tej zieleni tak niewiele, że trudno zauważyć tą zieleń.

  3. ZielonaSciema 18 czerwca, 2024 at 3:28 pm - Reply

    Będzie tak potwornie jak ten nowy przystanek w Dąbrowie Górniczej czy gorzej? 😀

  4. AA 18 czerwca, 2024 at 2:17 pm - Reply

    Super, że będzie zamiast betonu zieleń
    Natomiast wybrano najdurniejsze miejsce: jest tam spory ruch pieszych, do kompletu mamy koniec drogi rowerowej wiec rowerzyści mieszają się z pieszymi i do kompletu jeszcze tramwaj
    Miejsce gdzie będzie zieleń nie ma przeszkody przy torowisku jakim jest krawężnika wiec teraz jeszcze dodatkowo będzie utrudnienie dla starszych czy z problemami z poruszaniem się.

Dodaj komentarz

*
*