Reklama

Arnold Schwarzenegger w Katowicach. Gwiazdor walczy o poprawę klimatu

Michał Kurtyka i Arnold Schwarzenegger.

Ł. K.
Arnold Shwarzenegger przyjechał po raz pierwszy do Polski. Najpierw wygłosił przemówienie, a później otworzył jedną ze stref szczytu klimatycznego. Przekonywał, że zrobi wszystko, aby w Katowicach podpisane zostało porozumienie.

Znany aktor kina akcji, kulturysta i były gubernator stanu Kalifornia z pierwszą wizytą w Polsce.  Arnold Schwarzenegger pierwszego dnia szczytu klimatycznego był jednym z najbardziej rozpoznawalnych gości międzynarodowego wydarzenia. Podczas swojego przemówienia w trakcie otwarcia COP 24 podkreślał, że przez zanieczyszczenie środowiska rocznie na świecie umiera ponad 7 mln ludzi. Po południu spotkał się z mediami i pozostałymi uczestnikami szczytu. – Te rozmowy, tutaj i teraz, nie dotyczą ustalania celów albo obietnic, które mają zostać złożone. Wszystko to dotyczy działania (eng. action – przyp. red.). Myślę, że to jest to, czego teraz potrzebujemy. Myślę, że nie ma lepszego eksperta od „akcji” niż ja, bo zagrałem w wielu filmach akcji – żartował Arnold Schwarzenegger.

Mówił o tym jakie sukcesy „klimatyczne” udało się osiągnąć w Kalifornii. Wymienił ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 25% i wzrost udziały odnawialnych źródeł energii do 15%. – Ludzie muszą zrozumieć dlaczego to jest takie ważne. Oczywiście, jedną z najważniejszych rzeczy, która uderzyła ludzi było to, gdy rozmawialiśmy z nimi o zdrowotnych apektach zanieczyszczenia. Kiedy mówiliśmy o zmianach klimatu, to nie znaczyło dla nich zbyt dużo – tłumaczył były gubernator Kalifornii. Arnold Schwarzenegger był uczestnikiem poprzednich szczytów kilmatycznych, m.in. tego, który odbył się w 2015 roku w Paryżu. To tam zawarte zostało tzw. porozumienie paryskie. Zgodnie z nim państwa zadeklarowały jak najszybsze obniżenie produkcji dwutlenku węgla i utrzymanie światowego ocieplenia na poziomie niższym niż 2 stopnie Celsjusza. Od tamtej pory porozumienie stało się „martwym” dokumentem. – Możemy stworzyć wielki wybuch i osiągnąć sukces, bo taki jest nasz cel. Zrobię wszystko, co mogę, żeby porozumienie paryskie stao się faktem – zapewniał Schwarzenegger.

We wtorek gwiazda spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*